Pokud se moringa popíjí ve formě čaje, může se užívat až 3x denně během dne vždy po 150–200 ml výluhu. Čaj se připravuje smísením téměř vroucí vody (cca 95 °C) a 4–10 g sušené části rostliny. Pokud je moringa ve formě tobolek, doporučuje se 3–5 tobolek 2x denně v klasickém režimu, 3x denně při zátěži, u dětí se doporučuje poloviční dávka. Pokud užíváte prášek moringy, doporučují se 1–2 lžičky smíchané v jídle nebo nápoji. Takováto dávka se může opakovat 1–2x denně.
Ve svém příspěvku MORINGA OLEJODÁRNÁ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Emil.
Existují květy morginy i v jiných barvách? Jakého stáří se dožívá strom? ( V našich podmínkách). Je choulostivější než keř fík, nebo pistácie? Dá se využít i kůra? Děkuji předem za odpověď.
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
Moringa olejodárná je užitečná rostlina se širokým využitím. Listy moringy obsahují vysoké množství minerálů, vitamínů, bílkovin a proteinů. Usušené listy se drtí na prášek, který bývá podáván sportovcům jako doplněk stravy. Rostlina není mrazuvzdorná, u nás se pěstuje jako pokojová.
Ve svém příspěvku SAZENICE RYMOVNIKU PURPUROVÉHO KOUPIT se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Ivana Ďurana.
Chtěla bych koupit sazenici rymovniku purpurového, ale nemohu ji někde sehnat poradíte? Děkuji
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Pavlina.
Dobry den, rymovnik sazenice sice nemam, ale mohu Vam nabidnout už zakořeně sazeničky dovezene přímo z Mexica. V připadě zajmu mi napište na email valentovap@seznam.cz.
V naší poradně s názvem VITAMÍN K A WARFARIN se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jana.
Dobrý deň, chcela by som užívať moringu na podporu organizmu po operacii/ TEP kolena. Užívam Walfarin5 mg. Je to bezpečné?
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Moringa a Warfarin se nijak neovlivňují. V minulosti proběhla studie, která sledovala 130 tisíc pacientů, kteří užívali moringu a Warfarin a nezjistila žádné interakce.
Moringa olejodárná je nabitá více než 90 živinami a 46 antioxidanty. Je označována jako strom elixíru života a zdraví neboli zelený diamant. Pochází z Indie, z oblasti kolem Himálaje. Před 5000 lety už byla zaznamenána ve starověkých sanskrtských spisech. Strom moringy olejodárné vyroste 30 cm za měsíc a dorůstá do výšky 10 metrů, produkuje až 2 cm dlouhé, jasně zelené oválné listy a lusky.
V České republice existuje několik bylinkářů, kteří rostlinu pěstují. Běžně na internetu jsou dostupná semena k pěstování, ze kterých vzejdou sazenice.
Moringa preferuje spíše slabě kyselé půdy v rozmezí pH od 6,3 do 7. Má ráda vlhko, ale po zakořenění je vhodné méně vlhčit, jinak mají kořeny tendenci hnít nebo trouchnivět. Moringa upřednostňuje teplo nebo horko a není schopna tolerovat mráz. Může se množit buď přímým rozséváním semínek, nebo přípravou řízků. Semínka moringy se mohou vysévat po celý rok. Když jsou semena zralá, mohou se vnitřně užívat s patřičným zdravotním efektem. Pokud se pořídí semínka kvůli setbě, měla by se nejlépe zasadit co nejdříve, protože časem ztrácí schopnost klíčivosti. Nejprve se namočí na 2 dny do vody a poté se sází do půdy do hloubky 1–2 cm.
Semínka moringy se rovněž doporučuje zasadit do Jiffy tablety nebo do substrátu s kokosovými vlákny. Substrát by se měl udržovat vlhký při pokojové teplotě. Poté by se měl květináč nebo nádoba, ve kterém se moringa olejodárná nechává naklíčit, postavit na slunné místo v místnosti, kde by měla být pokojová teplota kolem 22 stupňů Celsia. První výhonky se objeví zhruba po uplynutí 4 týdnů. Pokud zvolíte metodu řízkování, je nejvhodnější vybrat optimálně v červnu až srpnu alespoň 1 m dlouhou část s průměrem nejlépe 4 cm.
Kvůli komfortnějšímu pěstování moringy je možné strom seřezávat do výšky 1 metru. Sklízí se plody, které mají také uplatnění. Plodem je lusk, který je podobný středoevropské fazoli a je jedlý. Největším producentem moringy je Indie s roční produkcí 1,1 až 1,3 milionu tun plodů z oblasti, která má rozlohu celkem 380 km2. Dnes se moringa olejodárná pěstuje v jihovýchodní Indii, na Srí Lance, v Thajsku a na Filipínách. Poslední dobou se rozmáhá pěstování moringy na Tchaj-wanu. Dnes se pěstuje také v centrální Americe, na severu Jižní Ameriky a jsou záznamy o plantážích v Africe.
Pokud preferujete čaj, tak dbejte na kvalitní balení, které zachovává charakter čaje. Čaj by měl být hermeticky uzavřen, aby odolával vlhkosti, světlu a cizím pachům. Na tyto tři věci je čaj mimořádně náchylný a mají velký vliv na výslednou kvalitu nápoje.
Návod na přípravu
Čaj zalijte horkou vodou (80 °C) v poměru 1–2 čajové lžičky na 1,5–2 dl. Pro přípravu čaje v konvici přidejte 1 lžičku navíc. Doba vyluhování je 3–5 minut (přikrytý šálek), poté přeceďte.
Čaj mohou konzumovat i děti od 3 let.
Použití
Čaj se doporučuje tam, kde je potřeba povzbudit imunitu, probudit zažívání nebo podpořit těhotenství. Protože moringa obsahuje značné množství vápníku, železa, vitamínu C a draslíku, je výbornou prevencí neduhů postihujících kardiovaskulární systém. Díky své popularitě se moringa přidává k zeleným, bylinným a ovocným čajům.
Cena 1 kg je cca 980 Kč, je možné koupit i menší balení čaje.
Pokud preferujete spíše prášek, zde jsou informace k produktu:
Moringa prášek
Složení: 100% prášek z listů rostliny Moringa oleifera bez jakýchkoli příměsí nebo přísad. Jde o potravinový doplněk, který zvyšuje energii a odolnost organismu a má příznivý vliv na celkové zdraví. Obsahuje velké množství vitamínů, minerálů, bílkovin a silných antioxidantů.
Doporučené dávkování: 1–2 lžičky prášku Moringa přidejte do libovolného pokrmu nebo nápoje.
Vzhledem k současné velké oblibě kustovnice se dají sazenice jednoduše objednat přes internet. Je dobré pořídit si již pro naše podmínky vyšlechtěnou odrůdu. Rostlinu si můžete vypěstovat i sami ze semen, ale tento proces je poněkud zdlouhavější a nezaručuje 100% úspěšnost.
Teenageři používají produkty z moringy olejodárné jako prevenci při léčbě akné, studenti jako stimulant při učení, sportovci pro zvýšení energie a výdrže. Moringa obsahuje vysoké množství vitamínu A a C, kombinovaných s neobyčejně vysokým obsahem železa, čímž výrazně napomáhá produkci hemoglobinu v krvi. Tím je dosaženo lepšího přenosu kyslíku do svalu, který je nezbytně nutný jak pro sportovní výkony, tak i pro každodenní život. Zvýšené množství transportovaného kyslíku také zrychluje metabolismus, takže se lépe spalují přebytečné tuky v lidském těle. Lidé dodržující dietu využívají moringu olejodárnou jako produkt, který potlačuje chuť k jídlu. Senioři ji používají pro doplnění energie, k udržení duševní bdělosti a pro zlepšení zraku.
Výsev semen moringy se doporučuje provádět co nejdříve po obdržení zboží. Před samotným výsevem je nutné semena namočit na 48 hodin do vlažné vody. Hloubka výsevu by měla být 1 cm. Používá se spařený substrát pro pokojové rostliny, k němuž se přimíchá perlit a písek. Doba klíčení je cca 6 týdnů nebo déle. Jedná se o exotickou rostlinu, proto je nutná trpělivost. Teplotu ke klíčení udržujte konstantní v rozmezí 18–20 °C.
Obsahové látky moringy zahrnují celkem 11 vitamínů (betakaroten, tiamin, riboflavin, niacin, pyridoxin, biotin, kyselinu listovou, kyselinu askorbovou, cholekalciferol, tokoferol a vitamín K), omega 3 a 6 nenasycené mastné kyseliny pro správnou funkci mozkových buněk a omega 9, které jsou vhodné v prevenci kardiovaskulárních chorob, dále minerály (draslík, fosfor, vápník, měď, mangan, hořčík, zinek a železo), proteiny, protizánětlivé látky, esenciální i neesenciální aminokyseliny, cytokiny, antioxidanty, xantiny, polyfenoly, flavonoidy, chlorofyl a vlákninu.
Hloh se roubuje na hloh, což by neměl být problém. Je možné roubovat hloh na mišpule a vždy se to povede. Roubuje se začátkem dubna na kozí nožku, rouby se nařežou v zimě kolem Vánoc a uloží se do lednice zabalené do igelitu. Hloh bývá často a tradičně využíván do živých plotů.
Existují květy morginy i v jiných barvách? Jakého stáří se dožívá strom? ( V našich podmínkách). Je choulostivější než keř fík, nebo pistácie? Dá se využít i kůra? Děkuji předem za odpověď.
Dobry den, rymovnik sazenice sice nemam, ale mohu Vam nabidnout už zakořeně sazeničky dovezene přímo z Mexica. V připadě zajmu mi napište na email valentovap@seznam.cz.
Moringa a Warfarin se nijak neovlivňují. V minulosti proběhla studie, která sledovala 130 tisíc pacientů, kteří užívali moringu a Warfarin a nezjistila žádné interakce.
Na wikipédii píšou o pěstování kotvičníku v našich klimatických podmínkách toto:
Pěstování v ČR
Kotvičník lze dobře pěstovat a množit i v našich klimatických podmínkách. Daří se mu ve volné půdě, kde bezproblémově dozrávají semena, která v půdě přezimují a na jaře klíčí. Jednou možností je nechat rostlinu „zplanět“ a pěstovat ji ve volné půdě ze samovýsevů.
Druhou možností je jarní předpěstování ze semen. Ta se několik dní máčí ve vodě, aby pak lépe a rovnoměrněji klíčila. Protože jsou mladé rostlinky poměrně citlivé na houbové choroby, je dobré výsevní substrát propařit a semena před vlastním výsevem namořit, případně celý výsev zalít roztokem Previcuru. Po výsadbě na trvalé stanoviště rostou sazenice dosti rychle a když dosáhnou výhony délky okolo 5 cm, začínají vykvétat. Rostliny ponecháváme na venkovním stanovišti, co nejdéle počasí dovolí, tzn. před příchodem prvních mrazů je vhodné sklidit celou rostlinu. Nať využíváme v průběhu celé vegetace a dozrávající plody lze sklízet průběžně.