Informace od zdravotní sestry

MENU

  

REFLUX

  

TĚHOTENSTVÍ

  

KOLONOSKOPIE

  

MENOPAUZA

  
Téma

UCPANÁ EUSTACHOVA TRUBICE JAK NA NÍ

OBSAH

Zalehlé ucho bez bolesti

Kromě píská v uších je nejčastějším problémem uší jejich zalehnutí, které se projevuje zhoršem sluchu, někdy i šumem v uchu. Zalehnutí ucha se může týkat jednoho ucha, ale i obou, vždy záleží na situaci. Individuál je také doba trvá zalehnutí uší, to někdy může trvat pár minut, ale jsou i situace, kdy má člověk dlouhodobě zalehlé ucho. Stejně tak různé jsou i příčiny onoho zalehnutí ucha. Může to způsobit voda, která se dostane do ucha po koupeli, ale i změna tlaku, stejně tak to ale může způsobovat třeba i množství ušho mazu, nebo k němu může dojít z rýmy, při angíně, nebo zánětu středho ucha.

Velké množství ušho mazu totiž v uchu vytvoří určitou zátku, která způsobuje zhorše sluchu, ale i určitý šum a následné zalehnutí ucha. Naštěstí se dá tomuto problému předcházet včasnou prevencí, která spočívá v čiště ucha od ušho mazu. Pokud člověk trpí rýmou, tak často má pocit zalehlého ucha, v takovém případě zalehnutí samo zmizí, když se člověk z rýmy vyléčí.

O něco jiného se jedná v případě, že zalehlé ucho je průvodm jevem zánětu středho ucha, v takovém případě je třeba vyhledat lékaře, který obvykle propíchne uš bubínek a na léčbu předepíše antibiotika.

Zalehnutí ucha způsobuje Eustachova trubice, která má vyrovnávat tlak ve středm uchu s tlakem v okolm prostředí, pokud je ale změna tlaku náhlá, tak to Eustachova trubice nezvládá a je třeba jí pomoci. Eustachova trubice spojuje vnitř ucho s krkem, touto trubicí se vypouští tekutina z ucha do krku. Pokud se trubice z nějakého důvodu uzavře (třeba otoky této trubice), tak tekutina ve středm uchu zůstává a může vést až k infekci ucha. Uzavře Eustachovy trubice může způsobit alergie, dráždivé látky, ale i respirač infekce, nebo pití vleže na zádech případně nárůst tlaku vzduchu. K zánětu středho ucha obvykle dochází častěji v zimě a na jaře a postihuje všechny věkové skupiny lidí, jen u novorozenců se objevuje velmi zřídka. Častěji se ale objevuje u dětí než u starších lidí, protože Eustachova trubice je u nich kratší a rovnější, takže sem vnikají bakterie snadněji, navíc jejich Eustachova trubice ne tak široká, takže se dá snadněji zablokovat.

Zdroj: Zalehlé ucho

Poradna

V naší poradně s názvem ZALEHNUTÍ UŠÍ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Gabina.

Dobrý den,už týden mám zalehlé pravé ucho.Na ORL jsem byla ucho mám vpořádku i vyšetře na Audio nic neprokázalo.Poradíte mi prosím.Děkuji

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Vypadá to, že máte asi tekutinu ve středm uchu. Babská rada na to radí jít do sauny a do vyčerpá tam cyklit intenzív zahřátí a důkladné schlaze, alespoň 5 krát. Při posledch opakovach se uvol Eustachova trubice, která odvede přebytečný obsah z ucha ven.
Konveč rada je, najít jiné ORL a zkusit najít přesnou příčinu zalehlého ucha.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: diskuze Zalehnutí uší

Lidské ucho

Ucho je velmi složitý párový orgán, který dokáže vmat zvuk v rozsahu frekvencí 20 – 20 000 hertzů (tento rozsah frekvencí se uvádí u mladých lidí, ve vyšším věku se rozsah rozsahu frekvencí zmenšuje). Aby toho bylo ucho schopno, musí perfektně fungovat, což ne vždy jednoduché, protože se skládá z mnoha částí, které mohou třeba přestat z nějakého důvodu dočasně (ale i trvale) fungovat, jak mají. Lidské ucho se skládá ze tří hlavch částí a každá z nich se skládá z částí dalších: vnější ucho tvoří boltec, vnější zvukovod a bubínek, střed ucho začíná bubínkem a patří sem ještě kladívko, kovadlinka a třmínek. Z tohoto ucha vede do nosohltanu Eustachova trubice, vnitř ucho tvoří kostěný labyrint z polokruhovitých kanálků, vejčitého váčku, kulovitého váčku a hlemýždě.

Řada lidí trpí na nemoci, nebo různé problémy s ušima, jako jsou například záněty středho ucha, zvoně v uších, zalehnutí ucha, zalepe ucha, ale problém mohou dělat i polokruhovité kanálky vnitřho ucha, jejich porucha může způsobit pocit, že se okolí točí.

Zdroj: Zalehlé ucho

Poradna

V naší poradně s názvem OTTITIDA LET LETADLEM se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Nadvyk.

Mám akut ottitidu, ucho již nebolí ale přetrvává již 4. den vodnatá sekrece. Za 3 dny odlétám z dovolené domů. Mám očekávat v letadle nějakou nepříjemnost, bolest či komplikaci......?

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

V letadle je nejvíce namáhána eustachova trubice. Ta je při zánětu zalita tekutinou a proto budete pociťovat jiné pocity, než obvykle. Může se objevit i mírná bolest při uvolňová uší při klesá. V případě bolestí můžete požádat palub personál o prášek na bolest. Pokud máte správná antibiotika a pravidelně je do uší kapete, tak za tři dny bude stav mnohem lepší a let zvládnete bez problémů.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: diskuze Ottitida let letadlem

Eustachova trubice

Eustachova trubice (tuba pharyngotympanica) nebo sluchová trubice (tuba auditiva (eustachii)) je trubice dlouhá asi 3,5–4,5 cm, která spojuje nosohltan a dutinu středho ucha a umožňuje tak vyrovnává tlaku na obou stranách bubínku. Mohou jí, hlavně v dětském věku, pronikat záněty do středho ucha.

Zde můžete vidět, jak vypadá Eustachova trubice.

Zdroj: Ucho

Diskuze

V diskuzi UCPANÁ KRKAVICE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Maria.

po operaci krkavice, mam opet ucpane cevy, jak je to mozne,co se da s tim delat,hrozi mi jeste operace?

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Eva.

Dobrý večer, jsem 1 rok po operací krkavice na levé straně ucpané 98% a pravá je celá ucpaná,asi před 14ti dny jsem byla na sonu a opět po půl roce na vyšetře je krkavice znovu ucpaná na 85-90% jak je to možné že se ucpala po tak krátké době nekouřím, nepíšu jim zdravě cholesterol je úplně v normálu, na operaci znovu nepůjdu ale budou mi dělat katarizaci cév stén mi tam mají dát, je to taky rizikové a co to znamená, děkuji moc za odpověď

Zdroj: diskuze Ucpaná krkavice

Ucpaná Eustachova trubice

Ucpaná Eustachova trubice se odborně nazývá patent tuba. Tuba může být nadměrně průchodná trvale nebo bývá v klidu uzavřená a otvírá se při fyzické námaze nebo při redukci peritubár extracelulár tekutiny. Tento stav vede k pocitům plnosti v uchu, tinitu a autofonii. Pacient slyší své dýchá (tympanofonie), tento zvuk je synchron s dýchám nosem a mizí v poloze vleže na zádech nebo při infekci horch cest dýchacích. Na vzniku patent tuby se může podílet radioterapie, hormonál léčba, užívá nosch dekongesčch látek, váhový úbytek, stres a podobně. Léčebně je tato porucha obtížně ovlivnitelná, často se musí pacient spokojit hlavně s psychologickou podporou, případně se používají insuflace různých substancí vedoucích k intraluminármu nebo extraluminármu prosáknutí. Za těmito účely se používá kyselina dusičná, boritá, různé rostlinné výtažky, zkouší se instilace tekutiny podobné složem chlorované vodě z bazénů, která způsobuje částečnou obstrukci tuby. Při neúspěchu konzervativ léčby se provádí kauterizace ústí tuby injekcí parafínu, teflonové pasty a podobně.

Zdroj: Eustachova trubice

Poradna

V naší poradně s názvem ROZSIRENI MOCOVE TRUBICE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Hric Alexandra.

Chtěla jsem se zeptat, jak dlouho trva uzdrave neboli, kdy vse bude v normálu, po operativnim rozsireni mocove trubice..

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča.

Do deseti dnů se spraví moče a bude bezbolestné, do třech týdnů až až jednoho měsíce byste měla být opět plně fit. Vše s podpůrnou léčbou antibiotiky.

Zdroj: diskuze Rozsireni mocove trubice

Anatomie

Eustachova trubice neboli sluchová trubice je v dospělosti dlouhá tři až čtyři centimetry a má přibližně tvar dvou trychtýřů spojených k sobě úzkými konci. Její lumen má přibližně tvar trojúhelku s průměrnou šířkou dva až tři milimetry a svírá s lebeč bazí úhel 45 stupňů. V dětském věku je tuba kratší, širší a méně skloněná vzhledem k bazi leb, růstem jedince se tyto poměry mě. Trubice se skládá z části kostěné a chrupavčité. Kostěná část tvoří laterál třetinu tuby a začíná oválným otvorem nad dnem středouš dutiny. U zdravého jedince je vždy patent. Chrupavčitá část tvoří asi dvě třetiny délky tuby a otvírá se do nosohltanu zhruba 10 milimetrů nad úrov tvrdého patra. Chrupavka tvořící podklad trubice má tvar obráceného háku a vyčvá do nosohltanu, kde tvoří torus tubarius. Bod spoje chrupavčité a kostěné části je nejužším místem celé tuby. Lumen je vystláno cylindrickým řasinkovým epitelem s nahromaděm hlenovitých žlázek v oblasti faryngeálho ústí, po dosaže středouš dutiny přechází v epitel smíšený. Za aktiv otvírá tuby je zodpovědný jediný sval (m. tensor veli palatini).

Zdroj: Eustachova trubice

Diskuze

V diskuzi KRKAVICE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jiří.

Dobrý den,
po všech vyšetře se zjistilo že mám 100% ucpánou levou krkavici, bez následků.
Můj dotaz je co dál? Je možná nebo nutná operace? Co se děje s cevou a žílami za ucpávkou? Je možné že se ucpá uvol a když ano nehrozí vykrváce?
Omlouvám se mám spoustu otázek, na neurologii kam chodím na vyšetře mi
řekly -Teď už nic- Proto ta nejistota. Děkuji za odpověď Jiří T.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Anna Miklová.

Dobrý den,chtěla by se zeptat,zda je nutná operace pravé krkavice,která je ucpaná do 50%. Diagnoza- Kinking ICA bilat. vpravo dvojitý do 50 %,patrné ATS v odstupu vpravo,s lipid.hypoechogenitami. Plát v odstupu,síla 0,08-0,13-0,15 cm,délka 0,9 cm.

Chodím na kontroly.V případě toče hlavy,hned mám přijít.Mám obavy,aby to nebylo pozdě.Jestli je možné nějak tomu předejít.


Děkuji za odpověď.

Zdroj: diskuze Krkavice

Poruchy

V dospělosti může být patologie v oblasti sluchové trubice jedm z prvch symptomů malig expanze v nosohltanu. Poruchy funkce trubice jsou buď obstrukč, nebo jde naopak o poruchy z nadměrné „otevřenosti“. Obstrukč poruchy mohou být mechanické a funkč. Mechanické obstrukce bývají způsobeny faktory vnitřmi, intraluminármi (zánět v důsledku infekce, alergie), nebo zevmi, vedoucími k zevmu útlaku lumen (adenoid vegetace, nádor nosohltanu, ale i poloha vleže na zádech se zatékám a stagnací sekretu v nosohltanu). Funkč obstrukce vzniká následkem trvalého kolapsu stěn tuby v důsledku jejich zvýšené poddajnosti nebo patologického mechanismu otvírá, případně obou faktorů.

Zdroj: Eustachova trubice

Poradna

V naší poradně s názvem ZVÝŠENÁ HODNOTA KYSELINY MOČOVÉ V MOČI se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jana.

múže zvýšená kys.močová v moči způsobit pále okolo moč,trubice?

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

V moči kyselina močová nijak nevadí. Právě naopak, když v moči ne a hromadí se v těle (v krvi), tak vzniká onemocně dna, které je doprovázeno silnou bolestí a záněty v kloubech. Zastavte se na urologii a nebo u svého gynekologa, aby vám odebral trochu moči k laboratormu vyšetře. Tím přesně zjistíte co způsobuje pále kolem močové trubice.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: diskuze Zvýšená hodnota kyseliny močové v moči

Příznaky ucpané krkavice

Ucpaná krč tepna se projevuje ochrnutím či brněm poloviny těla, poruchami řeči či náhle vzniklou poruchou zraku (dočasná slepota). Navíc zúže krč tepny nemocného ohrožuje oddrolem části plátu (který zúže způsobuje) a jeho „vmetem“ (embolií) do mozku, čímž může vzniknout rovněž mozková mrtvice.

Zdroj: Ucpaná krkavice

Diskuze

V diskuzi JAK SE LÉČÍ UCPANÁ KRKAVICE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Eva.

Mám ucpanou krkavici na 50 % dle kardiologa. Řeší to podávám Ezetrolu a Godasalu. Posled dobou mne br obě nohy od palce až po kolena, zvláště v noci mne bolest budí. Myslíte, že je postup lékaře správný ?

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Zdroj: diskuze Jak se léčí ucpaná krkavice

Funkce

V normálm stavu je tuba uzavřená díky pasivmu přiblíže tubárch stěn a smrštěm elastických vláken a udržuje mírně negativ tlak ve středouší. Mezi základ funkce tuby patří ventilace, drenáž a ochrana středouší. Ventilač funkci tuba pl tím, že se krátce otevírá při zívá, žvýká a kýchá, a umožňuje tak ventilaci a vyrovná tlaku středouš dutiny s tlakem atmosférickým. Drenáž funkce spočívá v transportu sekretu ze středouší do nosohltanu jednak činností řasinek ve sliznici a jednak v důsledku kontrakce m. tensor veli palatini, čímž vzniká v tubě negativ tlak a vytváří jakousi pumpu mezi středouším a nosohltanem. Ochranná funkce je dána oddělem prostoru středouš dutiny od nosohltanu, tedy ochranou středouší před zvuky a faryngeálmi sekrety.

Zdroj: Eustachova trubice

Ucpaná krkavice

Zúže krč tepny je postiže cévy odpovědné za zásobová mozku krví. K zúže dochází nejčastěji v důsledku aterosklerózy, typicky je céva postižena v krčm úseku. Ucpaná krč tepna a nerovný povrch aterosklerotického plátu vedou k nepravidelnostem proudu krve a k tvorbě drobných sraženin (trombů) a embolů (vmetků). Pokud se tyto dostanou dále do mozkového řečiště, mohou uzavřít některou menší cévu a mozková tkáň trpí nedokrvem (ischemií).

Zdroj: Krkavice

Uretritida

Uretritida je zánět močové trubice. Hlavm symptomem je dysurie, což je obtížné, pálivé a bolestivé moče, někdy též výtok z močové trubice. Uretritida se dělí na dva druhy. Jedm je kapavčitá uretritida a tím druhým nekapavčitá uretritida.

Zdroj: Bolest měchýře a močové trubice

Poradna

V naší poradně s názvem FOLIKULITIDA NA GENITÁLIÍCH se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Nikol.

Chtěla bych se zeptat,
je možné mít folikulitidu a cítit bolest okolo močové trubice a svědě v oblasti genitálií?
Děkuji.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Folikulitidu způsobují bakterie, které můžou zároveň infikovat i močovou trubici. Takže příznaky folikulitidy a zánětu močových cest se mohou objevit společně. Doporučuji užívat extrakt z brusinek a kdyby se to zhoršovalo a řezalo vás to při čůrá, tak bych doporučil zajít s tím na gynekologii nebo urologii.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: diskuze Folikulitida na genitáliích

Příčiny u žen

Existuje několik příčin zánětu močové trubice u žen. Nejběžnější z nich jsou sexuálně přenosné nemoci (chlamydie, kapavka, syfilis, HIV/AIDS). Nebo může být uretrál zánět způsoben bakteriemi vstupujícími do močové trubice, antibiotiky nebo i podlitinami z pohlavho styku. Někdy nemusí být zánět močové trubice identifikován, pak se jedná o takzvanou nespecifickou uretritidu.

Zdroj: Co způsobuje zánět močové trubice u žen?

Příčiny

Infekce mohou způsobit bolestivé otoky slinných žláz (ucpaná slinná žláza pod jazykem). Mohou souviset i s řadou dalších potíží, jako je tvorba slinných kamenů nebo obecné potíže s tvorbou slin a jejich přívodem do úst.

Zdroj: Otok pod jazykem

Zánět

V důsledku dlouhodobé obstrukce trubice (kterýmkoli procesem) vzniká trvalý vysoký tlakový gradient s negativitou ve středouší. V závislosti na jeho stupni a délce trvá a v závislosti na poruše výměny plynů ve středouší (hypoxie a hyperkapnie) může dojít k rozvoji sterilho chronického sekretorického zánětu středouší. Jestliže je vysoký negativ tlak spojen s velkým vpáčem bubínku, mluvíme o atelektáze bubínku. Obě tyto choroby se projeví nedoslýchavostí a často si vyžádají chirurgickou léčbu k úpravě ventilačch poměrů ve středouší a rekonstrukci převodho mechanismu středho ucha. Jestliže se tlakový gradient ještě více prohlubuje, může dojít až k nasává sekretu z nosohltanu, a tím ke vzniku epizod akutho středoušho zánětu.

Tyto choroby jsou častější u dětí, kdy je tuba kratší, širší a horizontálněji uložena. Často se také na obstrukci spolupodílí obstrukce faryngeálho ústí hypertrofickou adenoid tká. U dospělých pak tato choroba může být jedm z prvch projevů nazofaryngeálho karcinomu nebo po radioterapii pro tuto malignitu, kdy vznikají edémy, vazodilatace a sliznič léze v tubě vedoucí k permanent obstrukci.

Zánět Eustachovy trubice se projevuje pocitem tlumeného poslechu okolch zvuků, pocitem praská v uchu, zalehlého ucha, kliká nebo šumě v uchu. Dále bolestí v uších a toče hlavy.

Zánět Eustachovy trubice se léčí podle toho, co zánět vyvolalo. V případě bakteriálho zánětu se používají antibiotika. Dále lze použít manévry ke zprůchodně Eustachovy trubice (pokud ne přítomna infekce), nos kapky ke zklidně sliznic nebo léky proti alergii. V případě zánětu Eustachovy trubice, který se již rozšířil i do středho ucha, bývá nutné „píchnout bubínek“ a zavést do něj ventilač trubičku. Pokud se zánět Eustachovy trubice neléčí, hrozí přetrvává potíží a šíře zánětu i do středho ucha.

Zdroj: Eustachova trubice

Diagnóza

Postup při diagnostiková zánětu močové trubice je u žen minimálně invaziv. Lékař jen fyzicky vyšetří vaši vagínu, odebere vzorek vaginál tekutiny a poté budete vyzvány k poskytnutí vzorku moči.

Zdroj: Co způsobuje zánět močové trubice u žen?

Vyšetře

Zánět močové trubice je třeba řešit co nejdříve, aby se nedostal do horch částí močových cest. Je tedy nutné navštívit lékaře, který vyšetří vzorek moči na přítomnost bakterií. Pokud jsou bakterie přítomny, jsou spočítány a díky tomu je možné přesněji určit, kam až zánět postoupil – jestli je lokalizován pouze v močové trubici, nebo je například i v močovém měchýři.

Zdroj: Pálení močové trubice bez příznaků

Příznaky

Příznaky zánětu močové trubice se mohou lišit, některé ženy trpí velkými bolestmi, jiné naopak nemají žádné viditelné příznaky. Obvyklými příznaky bývají bolesti při moče, časté nuce na moče, bolesti pánve, abnormál pošev výtok, který je často silný a žlutý, a bolesti nebo nepříjemné pocity při pohlavm styku.

Zdroj: Co způsobuje zánět močové trubice u žen?


Autoři obsahu

Mgr. Světluše Vinšová

Bc. Jakub Vinš

Mgr. Jitka Konášová


UzdravímSe!

O nás

Kontakt

Ochrana osobních údajů a cookies

 SiteMAP