Informace od zdravotní sestry

MENU

  

REFLUX

  

TĚHOTENSTVÍ

  

KOLONOSKOPIE

  

MENOPAUZA

  
Téma

ŽEBŘÍČEK BYLINKA

OBSAH

Bylinka na xantelasmata

Semena pískavice alias řecké seno mají léčivé vlastnosti, které mohou léčit xantelasmata. Můžete zkusit semena namočit přes noc do vody a aplikovat je na postižené místo.

Opět neexistuje žádný vědecký důkaz, který by naznačoval, že to funguje.

Zdroj: Babské rady na xantelasmata

Diskuze

V diskuzi IMUNITA ČLOVĚKA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Lili25.

Na tento problém můžu doporučit doplňky stravy s Ostropestřcem, bylinka na všechno.

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Zdroj: diskuze Imunita člověka

Šalvěj lékařská – nežádoucí účinky

Šalvěj je užitečná bylinka, ale ve vysokých dávkách může působit toxicky. Šalvěj se nesmí užívat dlouhodobě a ve vysokých dávkách, protože v silici obsahuje thujon, což je neurotoxický jed. Nesmí se užívat v době těhotenství a kojení.

Zdroj: Kloktání šalvěje

Diskuze

V diskuzi ŘASY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Kača.

dobry den, chtěla jsem se zeptat, je nějaká bylinka která pomůže na růst řas? Popř. návod jak bylinu užívat,používat. Děkuji předem za odpověď :)

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Zdroj: diskuze Řasy

Přeslička

Přeslička je bylinka s vysokým obsahem minerálů oxidu křemičitého. Oxid křemičitý přispívá ke zlepšení pružnosti kůže, stimuluje vlasové folikuly. Masírujte hlavu olejem z přesličky, nebo tuto bylinu přidejte do svého jídelníčku. Přeslička se hodí do pečených pokrmů a do salátů.

Zdroj: Nejlepší vitamíny a bylinky pro vlasy

Diskuze

V diskuzi KONTAKT NA MUDR. JANA ŠULU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jana.

Dobrý den, na roztroušenou sklerózu nepomáhají léky z nabídky farmacie, je jen jediná bylinka, která pomáhá a čeká na svoji legalizaci...........j.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Vláďa.

A tato bylinka se dá někde sehnat?

Zdroj: diskuze Mudr jan šula kontakt

V těhotenství

Rýmovník je dobré v těhotenství používat jako inhalaci. I tak pomůže.

A jaké jsou vaše zkušenosti? Podělte se s nimi. Já sama mám rýmovník ve všech místnostech. Odlomím odrostlou větévku, zapíchnu ji k jiné rostlině a bylinka si roste dle svého. Nyní u tohoto článku popíjím čaj z rýmovníku a opájím se jeho aromatickou vůní.

Zdroj: Recept na čaj z rýmovníku

Diskuze

V diskuzi BABSKE RADY _ZÁNĚT PRUDUŠEK se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Frantiska.

známý má zánět prudušek , má antibiotika ale boli ho záda. Je vhodne aby se napařil ve vaně , nebo masáž zad..?

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Veronika.

Zkusili jste někdy bylinky? Bylinek je mnoho a každá bylinka pomůže na něco jiného. Přikládám seznam bylinek www.eushops.cz/Badya…

Zdroj: diskuze Babske rady _zánět prudušek

Bylinky na oči

Světlík lékařský – lidový název je oční potěšení, těšinka – tak nazývali tuto bylinku nejspíš ti, kteří se těšili ze zlepšení zraku. Nálev pomáhá při zlepšení očních zánětů a únavě očí. Čaj se pil při půstu a při namáhavém studiu, protože zlepšoval zrak, pomáhal vidět a hodnotit minulost jako sbírání zkušeností pro budoucnost. Na podporu jasného nebo spíše jasnozřivého vidění se měly oči potírat světlíkem nebo se měly kouřit jeho listy. Bylináři kdysi věřili, že tato bylinka zlepšuje zrak mladým konopkám.

Sporýš lékařský – podle starých bylinářských záznamů zlepšuje zrak holubům. Sporýš je bylinka, která se používá v detoxikačních směsích, které podporují čisticí činnost jater, takže by se i tady mohla najít určitá souvislost známá z čínské medicíny – harmonicky fungující játra = zlepšení zraku.

Vlaštovičník – takzvaná vlaštovčí bylina, o níž si lidé kdysi mysleli, že přináší zrak mladým vlaštovkám, které ještě neotevřely oči. Žlutá bylinka byla oblíbená bylinkáři na zlepšení činnosti jater. Také tady je tedy zřejmá souvislost mezi činností jater a zlepšením zraku.

Jestřabina – bylina prý zlepšovala zrak mladým jestřábům, bylinkáři ji tedy vyzkoušeli i pro zlepšení zraku lidí.

Zdroj: Dieta na zdravé oči

Recepty na čaj

Léčba močení: Připravte si hrst čerstvých listů trubkovce, přidejte 1 šálek vody a vařte 15 minut, pijte 2krát denně.

Na ledvinové kameny: Potřebujete 6 gramů Phyllanthus urinaria a hrst čerstvých listů trubkovce tyčinkového. Bylinky vložte do 150 ml vody a poté 15 minut vařte na množství 100 ml. Užívejte 100 ml dvakrát denně.

Pro léčbu diabetu: Zajistěte si 20 listů trubkovce tyčinkového, 20 listů zelené chiretty (Andrographis paniculata). Bylinky dejte do 150 ml vody a vařte asi 15 minut na 100 ml. Konzumujte 100 ml denně.

Na bolest zad: Potřebujete hrst čerstvých listů a 4 cm papáji. Přidejte ingredience do 150 ml vody, vařte cca 15 minut a zredukujte na 100 ml. Užívejte 100 ml denně.

Nedoporučuje se používat všechny recepty najednou. Účinnost je závislá na zpracování – bylinka se musí vařit při 90–98 °C po dobu 15 minut.

Zdroj: Trubkovec tyčinkový

Diskuze

V diskuzi ČIŠTĚNÍ ORGANISMU OLEJEM POMALOU FORMOU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Karla.

Já tyhle očisty těla olejem provozuju vždy 10 dní v kuse a jsem pak jak znovuzrozená. Kamrádka to dělá taky, ale ta vydrží vždy jen 7 dní se stejnými účinky. U každého to funguje jinak, ale mělo by to být provozováno vždy několik dní za sebou v kuse.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Mirka Bylinka.

Ten olej je výborná věc ale pro dokonalé vyčištění je potřeba přece jenom více.Stejně jako v přírodě, tak i u člověka je překyselení škodlivé.Jsme nemocní a ztrácíme životní sílu.Tělo se brání a pokouší se kyselé látky neutralizovat.K tomu odčerpává bunkám bazické minerály jako draslík,hořčík...To vede ke vzniku neutrlizačního odpadu.Tělo onemocní.Co musíme udělat pří překyselení organismu? vyčištění-odkyselení-remineralizace organismu.Ráda Všem poradím.Bylinka

Zdroj: diskuze Čištění organismu olejem pomalou formou

Účinky čaje a dávkování

Díky nevtíravé chuti a oslazení medem je čaj vhodný i pro děti. Ale pozor i rýmovník je bylinka, a tak je možné se jím předávkovat. A proto by neměl být užívaný víckrát než třikrát denně.

Čaj je vhodný při nachlazení, bolesti v krku, ucpaném nosu i při zánětech nosních dutin. Sloučeniny obsažené v rýmovníku navíc podporují vykašlávání a i vylučování hlenu z dýchacích cest. Čaj také při nemoci pomáhá pocení, kterým se odstraňují toxiny z těla přes kůži. Výhodou rýmovníku je, že jeho listy nejenže nedráždí při nemoci trávicí trakt, ale naopak ještě zabraňují vzniku a rozvoji bakterií a jiných patogenů v tomto traktu.

Na rozdíl od dětí dospělý může listy rýmovníku při bolesti v krku přímo rozžvýkat a nemusí si z nich dělat čaj (i když vypití čaje oslazeného medem je jistě příjemnější zážitek).

Zdroj: Čaj z rýmovníku

Diskuze

V diskuzi AČOKČA KOŘENY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Karel Vít.

Prosím potřebuji zjistit jak hluboko a jak šíroko se rostahne 1 rostlinka.Jde mě oto ,jestly to jde pěstovat v nějaké větší nádobě.Děkuji.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Eliška.

běžně ji pěstuji na balkoně ve větším květináči při vytvoření podpoře. Stačí mi 2 rostliny. Liány vždy usměrním na žebříček -podporu, občas přihnojím. Rostlinu používám místo stínidla (sluníčka).

Zdroj: diskuze Ačokča kořeny

Účinky

Řebříček léčí záněty kůže (zejména ekzémy), pokožku šetrně čistí a zbavuje ji odumřelých částí, přičemž omezuje produkci mazu a zužuje rozšířené póry. I proto je odvar z řebříčku využíván při problémech s mastnou pletí a akné. Pokožku krásně prozáří, uklidní a léčí. Podporuje chuť k jídlu, dokáže upravit činnost ledvin a močových cest a příznivě působí na pravidelnost vylučování. Zároveň napomáhá při poruchách krevního oběhu a odstraňuje lupy z vlasů. Působí dezinfekčně, a proto se přidává i do některých ústních vod a zubních past. Migrénou trpí převážně ženy, a tedy i to je další důvod, proč by právě ženy měly sáhnout po tomto rostlinném léku. Bylinka je nápomocná i při pocitech nevolnosti, závratích a celkové únavě či vyčerpanosti organismu.

Zdroj: Řebříček obecný

Diskuze

V diskuzi CO JÍST PŘI ŘEDENÍ KRVE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Lída.

Moje maminka pořád zápasí s ředěním krve.Prosím o vysvětlení co může jíst a co né.Předem děkuji. Uživá prašky na ředšní krve.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Jana Racova.

Dobrý pane doktore chtěla bych se zeptat jestli je nějaká bylinka,ovoce, cokoli co by zredilo krevní sražení, má sestra žije v Anglii a nic ji nepomáhá , doktoři jí řekli že za 3 měsíce ji uříznou mohu,je možné pro to něco udělat aby se ta noha a její život zachránil? Přeci musí něco existovat nechci se zdát bez boje děkuji za odpověď

Zdroj: diskuze Co jíst při ředení krve

Léčivé účinky

Tymián je bylinka, která velmi pozitivně ovlivňuje naše zdraví. Působí dezinfekčně proti parazitům, zabraňuje průjmům či nadýmání a celkově zlepšuje trávení. Tymián ulevuje při chronických zánětech žaludku a také podporuje krevní oběh. To ovšem nejsou všechny jeho účinky! Tymián byl odpradávna považován za skvělý lék při kašli, který dokáže zmírnit. Současně pomáhá při bronchitidách a při léčbě černého kašle. Tymián dokáže uvolnit průdušky, což ocení především astmatici. Současně jde o skvělé diuretikum, takže zbavuje těla zadržovaných tekutin a tím zmírňuje infekce močových cest, revmatismus a dnu. Tymián lze používat také zevně. Tymiánovým olejem můžete masírovat bolavé svaly a klouby postižené artritidou. Nálev nebo tinktura z tymiánů jsou skvělým kloktadlem či ústní vodou s dezinfekčními účinky.

Zdroj: Tymiánový sirup pro lepší zažívání

Diskuze

V diskuzi POMOC se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Eva.

mám na oblíčeji bolavé pupínky plné nejaké vodíčky a moc boli nevim co dělat pomoc

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Red..

Ahoj Evo, nejspíš jde o klasický zánětlivý proces v pokožce. Pokud potíže nezmizí, vyhledejte pomoc dermatologa. Pleť doporučujeme čistit podle typu pokožky. Proti zánětům působí látky jako zinek, panthenol a také pupalka s brutnákem. Z obkladů pomůže heřmánek anebo bylinka řebříček, která má silně hojivé účinky. V první řadě je však potřeba správně určit diagnózu, proto s návštěvou lékaře neotálejte.

Zdroj: diskuze Pomoc

Nežádoucí účinky

Obvykle ostropestřec mariánský způsobuje minimum nežádoucích účinků. Studie ukazují, že je bezpečný, pokud je užíván po dobu kratší než 41 měsíců. V průběhu užívání se ojediněle může objevit průjem. Vzácněji může tato bylinka způsobit nevolnost, nadýmání, plynatost a podrážděný žaludek.

Ženy, které jsou těhotné nebo kojí, by se měly vyhnout užívání ostropestřce mariánského. Není totiž k dispozici dostatek spolehlivých informací o bezpečnosti užívání této byliny.

Máte-li pylovou alergii na ambrózii, chryzantému, měsíček, sedmikrásku a mnoho dalších, měli byste se také vyhnout ostropestřci mariánskému. Ostropestřec mariánský u vás může způsobit vyrážku nebo závažnou alergickou reakci.

Vzhledem k tomu, že má ostropestřec i estrogenní účinky, měly by se některé ženy vyvarovat jeho konzumaci, zejména pak ty, které mají myomy či jsou léčeny na endometriózu, rakovinu prsu, dělohy a vaječníků.

Některé chemické látky v ostropestřci snižují hladinu krevního cukru u lidí s cukrovkou, což může vést k interakci s klasickou léčbou diabetu.

Zdroj: Ostropestřec a jeho nežádoucí účinky

Poradna

V naší poradně s názvem OTEC PLESKAČ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel AK.

Dobrý den,
Chtěla bych Vás poprosit o pomoc. Asi od června minulého roku jsem začala mít svědivé vyrážky v podpaždí. Půl roku před tím jsem začala aplikovat přírodní deodorant od firmy TianDe. Od toho června ale nemůžu mít žádný deodorant, všechny mi způsobují svědivou vyrážku. Byla jsem už na alergologii, kde mi zjistili alergie na nikl, parabeny a kortikoidy. Bohužel, i po zakoupení bezparabenovych deodorantů v lékárně se stav nezlepší. Dokonce ani po tom, co neaplikuji nic.
Byla by prosím na můj problém nějaká bylinka?

Děkuji moc za radu, hezký den

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Já bych to zkusil zklidnit mastí Elidel. Elidel můžete koupit v lékárně bez předpisu za 400 Kč a nebo s předpisem za 100 Kč. Zvykněte si nepoužívat žádný antiperspirant ani deodorant. Váš přirozený pach nese sebou informaci ve formě feromonů, které hrají zásadní roli při navazování vztahů, a to nejen těch partnerských. Pokud vám bude pach z podpaží nepříjemný, tak aplikujte jednou až dvakrát do týdne masáž alkoholem. Použijte k tomu 60% vodku, kterou krátce vmasírujte do podpaží a pak hned připažte a vydržte tak dvě minuty. To bezpečně sníží počet bakterií zodpovědných za onen zápach. Alkoholovou masáž použijte jen na zklidněno pokožku. Zapomeňte, že existují nějaké antiperspiranty a deodoranty a užívejte si život bez nich.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: diskuze Otec Pleskač

Recept na domácí tymiánový sirup

Ingredience: 100 g třtinového cukru, 100 g medu, 300 ml vody, 15 g tymiánu sušeného nebo svazek čerstvého

Postup: Cukr rozmícháme ve vodě a čtvrt hodiny povaříme, poté hrnec odstavíme z ohně. Necháme mírně vychladnout a pak přimícháme med a přisypeme tymián (buď sušený, nebo svazeček nastříhaného čerstvého tymiánu, ne drceného), který necháme za občasného promíchání 24 hodin louhovat. Po uplynutí této doby tekutinu přecedíme přes jemné síto nebo gázu, přelijeme do připravené sterilně čisté sklenice či lahvičky a rovnou můžeme podávat. Takto připravený sirup uchováváme v lednici. Tymiánový sirup podáváme při mokrém kašli, na suchý kašel neúčinkuje. Dávkování je pět lžiček denně, dávky podáváme po jedné lžičce v několikahodinových odstupech. Takto připravený sirup můžeme podávat dětem starším jednoho roku, ale raději tuto léčbu před prvním použitím u dítěte konzultujte s pediatrem. Optimální dávkování pro děti je 5 čajových lžiček za den, pro dospělé 5 polévkových lžic za den. Jako každá bylinka může i tymián použitý v sirupu vyvolat alergickou reakci. Mějte to tedy prosím při jeho užívání na paměti.

Prodej tymiánového sirupu.

Zdroj: Tymiánový sirup pro lepší zažívání

Složení

Arnica Montana: Je jedním z nejznámějších homeopatických léků. Tato bylinka má přední postavení v celostní medicíně. Její účinky byly prokázány při různých poraněních a pohmožděních. Popel arniky je bohatý na mangan, což je velmi důležitý stopový prvek, který napomáhá tomu, aby naše kosti byly zdravé, a zároveň urychluje hojení ran.

Kafr: Je pevná silice, která se získává z kafrovníku lékařského. Jde o bezbarvou vonnou hmotu, která má léčivé účinky a obsahuje řadu terpenických látek. Kafr se často využívá k léčbě zánětlivých procesů, které jsou spojeny s bolestí a otokem. Uvolňuje svaly a pomáhá při revmatických problémech.

Levandule lékařská: Je nejen krásná, ale také našemu zdraví prospěšná rostlina. Levandulová silice je velice složitá, skládá se z více než 150 látek. Při vtírání do pokožky se velice rychle vstřebává a v krvi je patrná už za 5 minut. Díky tomu má velice rychlé účinky nejen vnější, ale také vnitřní. Již od pradávna se využívá na podporu trávení, pro lepší spánek, proti depresím. Levandulový olej působí proti mikrobům. Posiluje klouby a účinkuje proti zánětům.

Ricinový olej: Ten se hojně využívá v kosmetice. Hydratuje pleť, vlasy i nehty. Má rovněž ozdravné účinky a používá se mimo jiné jako přírodní lék při léčbě artritidy. Sloučeniny obsažené v tomto oleji mají podobné účinky jako steroidy a slouží k prevenci zánětu. Dále se používá k léčbě otoků a ztuhlosti svalů.

Zdroj: ArthroNEO

Jak snížit dlouhodobý cukr

Jedním z nejužitečnějších tipů, jak dlouhodobě udržet hladinu cukru v krvi pod kontrolou, je založit skladbu jídla na glykemickém indexu (GI).

GI říká, zda potravina zvyšuje hladinu glukózy v krvi rychle, mírně nebo pomalu. To znamená, jak dané jídlo může být užitečné při léčbě diabetu.

Různé sacharidy se tráví a vstřebávají různou rychlostí a GI je žebříček toho, jak rychle každé jídlo a nápoj na bázi sacharidů zvýší hladinu glukózy v krvi poté, co ho sníte.

Čím vyšší hodnota GI, tím výraznější vliv bude mít daná potravina na hladinu cukru v krvi.

Mezi potraviny s vysokým GI patří:

  • cukr a sladká jídla;
  • slazené nealkoholické nápoje;
  • bílý chléb;
  • brambory;
  • bílá rýže.

Mezi potraviny s nízkým nebo středním GI, které se rozkládají pomaleji a způsobují postupný vzestup hladiny krevního cukru v průběhu času, patří některé ovoce, zelenina a luštěniny.

Zdroj: Jak srazit cukr co nejrychleji

Nejlepší bylinky na pleť

Níže uvedené bylinky dokážou omladit a rozzářit pleť, jsou proto účinným a dostupným pomocníkem v péči o pleť.

Levandule: Regeneruje kožní buňky a pomáhá omlazovat pokožku. Její vůně má hluboké relaxační účinky. Prospívá jak problematické pleti, tak pleti suché a dehydratované, jíž navrací vlhkost. Levandule je nejlepší do koupelí, vyrobit si z ní však můžete i napářky nebo pleťové vody.

Tymián: Prospívá mastné pleti, kterou čistí a zároveň zbavuje přebytečného kožního mazu. Výhodou je, že také hydratuje, takže pleť nezůstává vysušená. Z tymiánu se dají připravit masky, odvary, napářky nebo třeba koupele.

Máta: Osvěžuje a povzbuzuje unavenou pleť. Hodí se hlavně pro mastnou a smíšenou pokožku. Má čisticí a zklidňující účinky, jež mírní projevy akné. Mátu užívejte nejlépe ve formě čajů, odvarů nebo koupelí.

Meduňka: Meduňku nejvíce ocení citlivá pleť, kterou tato bylinka posílí a uvolní. Také zpomaluje stárnutí a brzdí vznik vrásek. Hodí se do koupelí, čajů a odvarů.

Rozmarýn: Pomáhá zklidnit mastnou a zčervenalou pleť, jež se díky němu přestává mastit. Výborně se hodí do koupelí.

Šalvěj: Pomáhá při nadměrném pocení a při parodontóze, rozpouští tuky, podporuje metabolismus pokožky a pomáhá čistit ucpané póry. Ocení ji zejména lidé s mastnou a smíšenou pletí. Pokud chcete zlepšit stav své pleti, připravte si čaj nebo odvar.

Bazalka: Zklidňuje a tonizuje pokožku celého těla, má hydratační a posilující účinky. Skvěle se hodí i na vlasy, uzavírá totiž jejich povrch a hříva je tak výrazně lesklejší. Z bazalky lze vyrobit pleťovou vodu či napářku, populární jsou i nálevy a čaje.

Zdroj: Účinné bylinky na pleť

Recept na čaj

Čaj z rýmovníku tlumí bolest hlavy, uvolňuje ucpané nosní dutiny při rýmě a účinkuje při kašli. Čaj je vhodné připravovat z čerstvých listů.

Čaj z rýmovníku

Postup: Natrhejte a omyjte čerstvé lístky. Na přípravu čaje do jednoho hrnku postačí jeden list rostliny, listy jsou totiž vcelku velké a jejich aroma i obsah látek jsou dostatečné. Zalijte horkou vodou a nechte několik minut louhovat, poté může okamžitě popíjet. Čaj krásně voní. Trápí-li vás chrapot nebo kašel, oslaďte si jej medem a brzy se vám uleví.

Užívání

Rýmovník má schopnost zlepšovat zdraví pokožky, detoxikovat tělo, ochránit nás před nachlazením, ulehčit od bolesti spojené s artritidou, zmírnit stresové napětí a úzkosti, navíc působí jako prevence některých druhů rakovin a optimalizuje zažívání. Nejvyhledávanější částí této rostliny jsou listy. Ty se dají používat k ochucení masa a zeleninových pokrmů. Sušené listy jsou vhodné do polévek či dušeného masa, sušení je ale velkým problémem. Éterické oleje extrahované z listů se dají použít k ošetření kůže. V místnosti, kde se rostlina nachází, se prokazatelně lépe dýchá. Silice, které se z rýmovníku odpařují, odpuzují mouchy, komáry, moly, mšice a jiný hmyz.

Pro děti

Pokud děti trápí nachlazení, bolesti v krku, ucpaný nos nebo zánět vedlejších nosních dutin, můžete jim z listů uvařit čaj. Sloučeniny obsažené v bylince silně podporují vykašlávání a vylučování hlenu z dýchacích cest. Čaj také stimuluje pocení, což pomáhá odstranit toxiny přes kůži a urychlit proces obnovy. Rýmovník může pomoci zlepšit imunitní systém tím, že zabrání bakteriím a jiným patogenům v jejich rozvoji v trávicím traktu. Rýmovník lze využít i zevně na štípance. Bylinka obsahuje protizánětlivé sloučeniny, které mají schopnost snížit zarudnutí a otok, a zároveň eliminují svědění a podráždění.

Pro dospělé

Dospělí mohou rýmovník využít na rýmu, na bolesti krku, stačí jen rozžvýkat jeho listy. Dalším využitím rýmovníku je použít bylinky k ošetření pleti. Rýmovník dokáže vyléčit ekzém či psoriázu.

Esenciální olej z rýmovníku zlepší průběh artritidy, což může být důležité pro sportovce nebo osoby s osteoporózou, kteří podstupují pravidelnou zátěž kloubů a kostí.

Rýmovník obsahuje kyselinu askorbovou, která posiluje imunitní systém, zatímco kartenoidy a vitamín A zlepšují zdraví očí. Snižují oxidační stres v očích a zabraňují makulární degeneraci.

Rýmovník má rovněž pozitivní vliv na léčbu rakoviny prsu. I když jsou studie ještě na samém počátku, nejnovější zprávy ukazují, že antioxidační schopnosti této bylinky, stejně jako obsah omega-6 gama-linolenové kyseliny, jsou účinné při zpomalení šíření rakoviny prsu. Vědci zároveň objevili pozitivní účinky při léčbě rakoviny prostaty.

Minerální a organické látky v rýmovníku působí mírně sedativně, díky čemuž je tato bylina ideální na přípravu čajů proti stresu a úzkosti. Zklidňující účinky rýmovníku pomáhají navodit i klidný a zdravý spánek.

Rýmovník je i účinné diuretikum a pomáhá tělo čistit od toxinů tím, že stimuluje močení. To také snižuje přebytečné množství soli, tuku a vody v těle a díky tomu udržuje chod ledvin a lymfatického systému bez problémů. Bylinka pomáhá odstraňovat ledvinové a žlučové kameny.

Rýmovník se dále používá proti bolestem žaludku a ke zmírnění syndromu dráždivého tračníku. Bylinka dokáže také regulovat zažívání a zklidnit zánět žaludku. Nejlepším způsobem, jak bylinku využít na tyto potíže, je připravit si z ní čaj.

Rýmovník stimuluje pocení, což také pomáhá odstranit toxiny přes kůži a urychlit proces obnovy.

Zdroj: Recept na čaj z rýmovníku


Autoři obsahu

Mgr. Světluše Vinšová

Mgr. Marie Svobodová

Mgr. Jitka Konášová

Bc. Jakub Vinš


UzdravímSe!

O nás

Kontakt

Ochrana osobních údajů a cookies

 SiteMAP