JAK VYSADIT ANTIKONCEPCI V MENOPAUZE je jedno z témat, o kterém si můžete přečíst v tomto článku. V posledních měsících se zprávy o nežádoucích vlivech antikoncepce objevují stále častěji. Tuzemské kapacity v oboru i zahraniční odborníci se v podstatě shodují, že negativní účinky antikoncepce existují, komplikace při interrupcích jsou však podle nich výrazně větším rizikem. Pokud vám zdraví slouží a při dotazech na rodinné choroby jen kroutíte hlavou, pak by vám neměla antikoncepce uškodit.
Ničí antikoncepce zuby?
Perorální antikoncepce může ovlivnit zdraví dásní, ale dobrou zprávou je, že existují způsoby, jak je možno dásně chránit. Pří užívání antikoncepce si tělo myslí, že je žena těhotná, takže tyto hormonální změny mohou mít vliv na zdraví dásní. Antikoncepční pilulky mohou rovněž zvýšit zánětlivou odezvu ženy, podobně jako v těhotenství, což způsobuje, že jsou dásně zarudlé, oteklé a krvácejí mnohem snadněji. Také může docházet k poklesu produkce slin, které chrání zuby před nepříznivými vlivy. Dostatečné množství slin vyrovnává pH dutiny ústní na neutrální a tvoří se perikula, což je ochranná vrstva zubu, která jej chrání před kyselinami a možnou erozí. U žen, které užívají antikoncepci, je vyšší pravděpodobnost, že se u nich po extrakci zubů moudrosti objeví takzvané suché lůžko.
Při užívání perorální antikoncepce nepodceňujte návštěvy zubního lékaře. Ten vás může upozornit na případné změny v dutině ústní v souvislosti s užíváním perorální antikoncepce. Změny na dásních mohou mít trvalý vliv na tvorbu jizev na dásních a nevratně tak ovlivnit elasticitu dásní. Pravidelně si čistěte zuby a dodržujte ústní hygienu.
Perorální antikoncepce může ovlivnit zdraví dásní, ale dobrou zprávou je, že existují způsoby, jak je možno dásně chránit:
Zvolte si perorální antikoncepci, která je pro vás vhodná a nejméně ovlivňuje zdraví dásní.
Nedopusťte, aby došlo k nezvratným změnám na dásních.
Pokud již trpíte onemocněním dásní a užíváte antikoncepci, můžete si přivodit složitý zdravotní stav v dutině ústní. Na trhu ale existuje více antikoncepčních metod, které můžete využít.
Hormonální antikoncepci by neměly užívat ženy, u kterých se v minulosti projevilo nádorové onemocnění, jehož růst je podporován ženskými pohlavními hormony (rakovina prsu, rakovina děložního čípku nebo děložní sliznice, některé typy nádorů vaječníků).
Hormonální antikoncepci by neměly užívat ženy, které v minulosti prodělaly žilní trombózy nebo embolie. Také ženy, které mají vrozené choroby se zvýšenou srážlivostí krve a zvýšeným rizikem vzniku trombóz, by neměly hormonální antikoncepci užívat. Ani když trpí neléčeným vysokým krevním tlakem.
Ženy, u kterých právě probíhá akutní onemocnění jater anebo ty, které trpí chronickým (trvalým) onemocněním jater, které snižuje jaterní funkci, například žloutenka, jaterní cirhóza, a podobně, by neměly hormonální antikoncepci vůbec užívat.
Ve svém příspěvku ŠPATNÉ DÝCHÁNÍ OD PÁTEŘE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Katerina.
Dobrý den chtela jsem se zeptat ci těžké dychani může být od zad? Mam problemy ze zady ze zebry lopatky a krcni páteří mela jsem veskere vysetreni ktere dopadlo dobře,cose tyce srdce plic mela jsem take magnetickou rezonanci.u lopatek na hoře semy delaji boule ktere me boli a strili do hrudi a obcas me brni ruka levá může to být od te páteře ?
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Lenka.
Dobrý den. Prosím o radu týkající se zvýšeného kortizolu. Jsem 2 rokem po odoperování druhého vaječníku a jelikož mi je 40 let, beru antikoncepci jako náhradu hormonů. Stále se potýkám s fyzickou únavou, podrážděností, bušením srdce, pocitem sevřené hrudi a těžším dýcháním. Některé dny jsou lepší některé horší. Lékař vše přičítal menopauze, ale po čase z krve zjistil, že mám vysoký kortizol. Poslal mě na rentgen mozku a ultrazvuk nadledvinek, vše s negativním výsledkem. Poté mě poslal na endokrinologii a tam mi z moče zjistili hraniční hodnoty kortizolu. Objednali mě za půl roku na kontrolu. Ráda bych se zeptala, zdali netušíte, čím si kortizol mohu zvyšovat, ale především čím si jej mohu snížit. Je vůbec možné jej opět dát do normálu? Snažím se denně cvičit jogu, zdravě jíst a dostatečně pít (vodu, černý čaj), nebýt ve stresu, ale stavy únavy se stále vracejí. Předem Vám děkuji za odpověď.
Hladiny vápníku v tofu se liší, proto zkontrolujte štítky a hledejte produkt, který má „kalciovou sadu“ – to znamená, že do produktu byl přidán chlorid vápenatý (E509) nebo síran vápenatý (E516).
10 zdravotních výhod tofu
Zdroj „kompletních“ rostlinných bílkovin. Sója, včetně tofu, je užitečným zdrojem rostlinných bílkovin , poskytuje všech devět esenciálních aminokyselin, které potřebujeme pro růst, obnovu a funkce, jako je imunita. Stravitelnost proteinu v sóji je velmi dobrá, přičemž některé studie naznačují, že může být dokonce srovnatelná s živočišnými proteiny.
Zdroj ochranných rostlinných látek. Sojové produkty, a především tofu, obsahují přírodní rostlinné sloučeniny zvané isoflavony; ty jsou ochranné a jako takové pomáhají minimalizovat poškození známé jako oxidační stres. Právě toto poškození se podílí jak na stárnutí, tak na vzniku řady chronických onemocnění. Sójové boby obsahují také další aktivní rostlinné sloučeniny, jako jsou saponiny.
Je bohaté na živiny, dodává relativně více živin než kalorií. Tofu je bohaté na živiny – to znamená, že poskytuje mnoho živin, v užitečném množství vzhledem k množství energie (kalorií), které poskytuje.
Může zmírnit perimenopauzální symptomy. Isoflavony jsou také často popisovány jako fytoestrogeny; to znamená, že napodobují slabou formu ženského hormonu estrogenu v těle a některé ženy zjišťují, že jim pomáhá s perimenopauzálními příznaky, jako je špatná nálada a návaly horka. Genetika, vaše střevní mikroflóra a faktory životního prostředí hrají obrovskou roli v tom, jak naše těla reagují na určité potraviny, takže zatím nelze říci, zda je strava bohatá na fytoestrogenní potraviny prospěšná pro všechny ženy.
Může podporovat zdraví srdce. Pravidelná konzumace luštěnin, včetně sóji, je spojena s nižším rizikem srdečních onemocnění; Předpokládá se, že je to proto, že jsou bohatým zdrojem fytochemikálií a také vlákniny.
Může pomoci snížit cholesterol. Pravidelná konzumace potravin bohatých na isoflavony, jako je tofu, je spojována se sníženou hladinou cholesterolu. Studie [3] naznačují, že konzumací tofu se dosáhne snížení lipoproteinu s nízkou hustotou (LDL), typu často označovaného jako „špatný“ cholesterol, a také celkového cholesterolu.
Může podporovat snížení krevního cukru. Jedna studie [4] na ženách po menopauze, které konzumovaly 100 mg sójových isoflavonů každý den, zaznamenala snížení hladiny cukru v&nb
V naší poradně s názvem RŮŽOVÉ ŠPINĚNÍ V MENOPAUZE V 41 LETECH se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Eva Fialova.
Dobrý den,je mi 41 let a před půl rokem u mě vypukla menopauza poté, co jsem vysadila antikoncepci Depoproveru ,kterou jsem brala leta.zacala jsem slabě růžově špinit.je to možné,nebo mám mít obavy?
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Po vysazení antikoncepce nastává v těle přechod k normální funkci vašich pohlavnich orgánů a to může být doprovázeno mnoha příznaky, včetně růžového špinění. Při déle trvajících projevech je rozhodně na místě nechat se prohlédnout gynekologem, aby určili přesnou příčinu vašeho růžového špinění.
Mirena je plastová trubička ve tvaru písmene T, která se zavádí do dělohy. Jedná se tedy o takzvané nitroděložní tělísko. Tento nitroděložní hormonální systém obsahuje účinnou látku levonorgestrel. Mirena má vysokou antikoncepční spolehlivost a je vhodná také pro kojící ženy. Maximální doba použití je pět let, může se ale odstranit i dříve. Mirenu vkládá do dělohy lékař. Před vložením je nutné absolvovat interní vyšetření ke zjištění polohy a velikosti dělohy. Je potřeba vyloučit těhotenství, pohlavní choroby či infekci. Pokud žena trpí akutní nemocí jater, nádorem jater nebo je přecitlivělá na levonorgestrel nebo jinou složku Mireny, má rakovinu děložního krčku nebo dělohy, není možné Mirenu zavést. Mirena může být zavedena v průběhu 7 dní od začátku menstruace. Po porodu se může zavést, až když se děloha zmenší do své původní velikosti.
Akné, jeho zhoršení či zlepšení, je jednou z otázek, která zajímá pacientky před zavedením Mireny. Na rozdíl od příznivého vlivu na pleť vlivem antikoncepčních pilulek může dojít po zavedení Mireny spíše ke zhoršení stavu pleti. Je to ale velmi individuální a předem vám to s jistotou neřekne nikdo. Některá žena zhoršení nezaznamená, jiná ano.
Většinou se ženy obávají bolesti při zavádění či odstranění Mireny. Jde však o relativně krátký výkon, v řádu několika minut. Vnímání bolesti je velmi individuální záležitost. Samotné zavedení může žena pociťovat spíš jako krátké štípnutí, jako velmi nepříjemná bývá spíš popisována předcházející dezinfekce. O něco bolestivější může být zavádění u žen starších, které jsou navíc už mnoho let po porodu posledního dítěte. Ve výjimečných případech je nutno zavádění či vyjmutí provádět v celkové anestézii. Mírná bolest v podbřišku se může objevit v prvních dnech po zavedení a také ve dnech, kdy by žena za normálních okolností menstruovala. Při nečekaně krutých bolestech však okamžitě vyhledejte lékaře!
Cena Mireny se liší podle toho, zda si ji necháte předepsat a vyzvednete v lékárně, anebo chcete zůstat bez starosti a využijete nabídku gynekologa.
Bolestivá menstruace, kterou žena trpěla před porodem, se může touto formou antikoncepce zcela odstranit. Díky hormonu obsaženému v Mireně dojde u většiny žen ke zmírnění či úplnému vymizení menstruačního krvácení. Přesto v prvním a posledním roce v době obvyklé pro menstruaci může žena pociťovat mírné pobolívání v podbřišku, zdaleka se to ale nedá srovnávat s jejími původními menstruačními bolestmi.
Finanční stránka je při volbě antikoncepce pro mnohé ženy otázkou číslo jedna. Záleží na každé ženě, jaké formě antikoncepce dává přednost a jaká cena je pro ni akcepto
Ve svém příspěvku PŘÍZNAKY VŘEDU NA DĚLOŽNÍM ČÍPKU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Markéta.
Dobrý den,chtěla bych se zeptat na vřed na děložním čípku,chodím na pravidelné kontroly,naposledy jsem byla ted v srpnu,beru antikoncepci MIrelle,po 3 měsících jsem si šla nechat předepsat antikoncepci,kdy mi sestra sdělila že mám přijít na kontrolu již v únoru na dotaz proč tak brzy, mi sdělila, že mám vřed aniž by mě někdo informoval předem tak mě to zarazilo ,jde o to že se mi právě stalo 2 krát že jsem po pohlavním styku trochu krvácela ,ted už se to neopakovalo,mám trochu strach ,proto se chci zeptat jak rychle se s vředu může objevit rakovina a jaké ještě k tomu mohou být příznaky ,žádné problémy nemám .Partnera mám stálého teda jsme spolu 8 měsíců.Jaký postup ted mám udělat ,mám čekat do února ?Je mi 36 let a mám 2 děti .S pozdravem Jiřištová
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
Vždy užívejte přípravek přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistá, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Belara se podává perorálně.
Vyjměte první tabletu z balení v místě, kdy začínáte cyklus – je označeno písmenem odpovídajícím danému dni v týdnu (např. „NE“ pro neděli) – a polkněte ji. V užívání tablet pokračujte ve směru šipky každý den, pokud možno ve stejnou dobu, nejlépe večer. Interval mezi užitím dvou tablet by měl být 24 hodin. Jména dnů vytištěná na balení vám umožní každý večer zkontrolovat, zda jste už tabletu pro tento den užila. Užívejte 1 tabletu denně po dobu 21 po sobě následujících dnů. Potom následuje sedmidenní přestávka. Po užití poslední tablety se obvykle za 2 až 4 dny dostaví krvácení z vysazení, podobné menstruačnímu krvácení. Po sedmidenní přestávce začněte užívat tablety z dalšího balení přípravku Belara, bez ohledu na to, jestli krvácení ustalo, nebo ne.
Kdy můžete začít užívat přípravek Belara?
Pokud jste dříve (v průběhu posledního menstruačního cyklu) neužívala žádnou hormonální antikoncepci, vezměte si první tabletku přípravku Belara první den svého budoucího menstruačního cyklu. Ochrana před početím začíná první den po užití a trvá i po dobu 7denní přestávky. Pokud vaše menstruace již začala, užijte první tabletu mezi druhým a pátým dnem menstruace, bez ohledu na to, zda vaše krvácení již ustalo, nebo ne. Ale v těchto případech musíte během prvních 7 dnů užívání použít doplňkovou mechanickou metodu antikoncepce. Pokud vaše menstruace začala dříve než před 5 dny, počkejte na další menstruaci a potom začněte užívat přípravek Belara. Jestliže jste dříve užívala jiný 21denní nebo 22denní přípravek, využívejte všechny tablety starého balení jako obvykle. Další den začněte bez přerušení užívat první tabletu přípravku Belara. Není nutné čekat až do začátku krvácení po vysazení (podobnému menstruačnímu krvácení) ani nemusíte používat nějakou doplňkovou mechanickou antikoncepční metodu. Pokud jste užívala kombinovanou hormonální antikoncepci s 28 tabletami, tak si hned další den poté, co vyberete poslední tabletu s léčivou látkou ze starého balení (po 21 nebo 22 dnech), vezměte první tabletku přípravku Belara (bez nějaké přestávky). Nemusíte čekat na příští krvácení po vysazení ani nemusíte používat doplňkové antikoncepční metody. Pokud jste užívala perorální antikoncepci obsahující pouze progesteron (minipilulky), může také docházet ke krvácení po vysazení, vezměte si tedy první tabletku přípravku Belara den poté, co jste si vzala poslední tabletu obsahující pouze progesteron. V tomto případě však musíte během první sedmi dnů používat doplňkové mechanické antikoncepční metody. Pokud jste k zabránění početí užívala hormonální injekce
V naší poradně s názvem BOLESTI V POCHVE ANTIKONCEPCE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Eva 27 let.
Dobry den,
jiz dva roky citim bolest v pochve pro pohlavnim styku. Byla jsem nekolikrat u sveho gynekologa a ten mi rekl ze jsem po fyzicke strance v poradku naposledy mi delal i serii steru a vse bylo negativni. V minulem roce jsem zacala chodit k fyzioterapeutce nicmene bez velkeho efektu. Pani doktorka mi proto nasadila na zkousku antikoncepci { rikala ze by se mozna mohlo jednat o endimetriozu], uprimne receno zacinam si spis myslet ze je problem v me hlave tim ze me styk tak dlouho bolel i pri zlepsini po rehabilitaci jsem do toho vzdy sla s tim ze nic prijemneho to nebude.
Nicmene k memu dotazu: po tom co jsem zacala uzivat antikoncepci (prave jsem zacala 3 mesic) jsem zacala mit svirave bolesti v pochve az krece smerem nahoru . Je to normalni nebo by to mohlo byt neco zavazneho?
Moc dekuji za odpoved
Eva
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Toto bývá častý problém žen, u kterých nefunguje správně zvlhčování pochvy při pohlavním styku. Toto zvlhčování ovládá výlučně mozek na základě vzrušení a chuti k sexu s dotyčným partnerem, takže skutečně jde o problém v hlavě. Ve Vašem případě doporučuji použít před pohlavním stykem do pochvy lubrikační gel, který by měl tuto nepřijemnost odstranit. Přirozené zvlhčování pochvy se obvykle u žen s tímto problémem napraví výměnou partnera. Za zkoušku by tedy stálo zkusit sex s mužem - idolem svých snů, třeba jen jednou, abyste mohla pozorovat, jestli to u vás zafunguje.
K té antikoncepci, pokud Vás bolí pochva po užívání antikoncepce, tak požádejte svého gynekologa o její změnu za jiný druh. V nabídce máme mnoho různých antikoncepčních pilulek s různými odlišnými vedlejšími účinky.
Hlavně nezůstávejte na místě, zkoušejte a experimentujte a především jděte do sexu pro své pobavení nikoliv kvůli utrpení. Nechte se unést vlastním nadržením - sexuální touhou, ať už vzplane ke komukoliv.
Pokud by problémy s bolestí v pochvě při sexu neodešly ani po několika jinak vzrušujících expiremntech, tak zkuste upřednostnit jiný typ sexuálního ukojení, například pomocí orálního sexu.
Hormonální antikoncepce účinkuje podáním syntetických ženských hormonů do těla ženy. První hormonální tabletka byla uvedena na trh v roce 1960. Hormony zahustí hlen dělohy, čímž zabrání spermiím, aby se dostaly do kontaktu s vajíčkem, nebo zároveň zastaví ovulaci. Nejčastěji žádaná je pilulková forma hormonální antikoncepce. Pokud se rozhodnete pro hormonální antikoncepci, musíte absolvovat vyšetření u lékaře, odběr krve a za pomoci gynekologa vybrat pro sebe tu nejvhodnější.
Každý den se na hormonální antikoncepci spoléhá kolem 70 milionů žen po celém světě. Odborníci upozorňují, že ve skutečně spolehlivé antikoncepci musí být obsaženy hormony. Na trhu se kromě hormonálních tabletek objevují i novinky ve formě náplastí, kroužků či podkožního implantátu. Jejich výhodou je méně časté užívání a nižší počet nežádoucích účinků. Ženy si mohou pořídit antikoncepci v podobně podkožního implantátu, tyčinky, kterou lze zavést až na tři roky, nebo nitroděložní hormonální systém, který v těle ženy může fungovat až 5 let, nebo náplast, která se lepí na kůži jednou týdně, a nově i vaginální kroužek, který stačí zavést do pochvy jednou do měsíce.
V naší poradně s názvem DOMACI LECBA PRASKLE ZILKY NA NOSE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Karla.
Bohužel nesmim kombinovat Ascorutin s hormonálními léky v menopause.Je jiná možnost?
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Pokud, Karlo, nemůžete vysadit hormonální léčbu v menopauze, tak zkuste alespoň užívat samotný vitamín C 300 mg s pozvolným uvolňováním a berte ho 1 tabletu ráno a večer s posledním jídlem. K tomu se postarejte, abyste dobře spala. Dobrý spánek umožní očím si odpočinout a pomůže Vám i na prasklé žilky ve vnitřním koutku oka. Karlo, napište mi sem prosím skladbu Vaší hormonální léčby.
Tableta obsahuje hormony. Měla by se užívat každý den ve stejnou dobu. V naší republice jde o nejrozšířenější typ antikoncepce. Výhodou je vysoká účinnost, pravidelný menstruační cyklus, menší menstruační bolesti. Má i pozitivní vliv na pleť, vlasy a nehty.
Po celou dobu užívání dodává tělu estrogen i gestagen. Podle množství hormonů se dělí na:
jednofázové – obsahují stejnou dávku hormonů (21 dnů estrogen i gestagen, 7 dní menstruace)
dvoufázové – tabletky dvojího druhu s různými dávkami hormonů (11 dní estrogen, 10 dní gestagen, 7 dní menstruace)
třífázové – v průběhu cyklu se mění hladiny gestagenů i estrogenů; snaží se co nejvíce zachovat pravidelnost menstruace
Dávkování: Jednou denně. Měla by se užívat každý den ve stejnou dobu.
Spolehlivost: 90 žen z 1 000 otěhotní při doporučeném používání.
Hormonální působení: Hormony z tablety se uvolňují do celého těla. Mohou obsahovat estrogen.
Ovlivnění cyklu: Pravidelné krvácení každý měsíc, může snížit krvácení a bolest.
Váha: Přírůstek na váze je malý, jestli vůbec nějaký.
Riziko trombózy: Mírně zvýšené riziko.
Otěhotnění po vysazení: Ano, brzy po přerušení.
Cena: Metoda není hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění.
Použití: Lékař vám ji předepíše, zakoupíte ji v lékárně a každý den ve stejnou dobu spolknete jednu pilulku. Hormony se pak neustále uvolňují do krve a chrání vás před nechtěným otěhotněním.
Nežádoucí účinky
Časté nežádoucí účinky (mohou se vyskytnout u 1 až 10 z každých 100 uživatelek): změny nálady, bolest hlavy, nevolnost, bolest prsou, problémy s menstruací, například nepravidelná menstruace, vynechání menstruace.
Málo časté nežádoucí účinky (mohou se vyskytnout u 1 až 10 z každých 1 000 uživatelek): deprese, nervozita, ospalost, závratě, mravenčení, migréna, křečové žíly, zvýšený krevní tlak, bolest žaludku, zvracení, trávicí potíže, plynatost, zánět žaludku, průjem, akné, svědění, vyrážka, bolesti, například bolest zad, končetin, svalové křeče, kvasinkové poševní infekce, pánevní bolesti, zvětšení prsou, nezhoubné bulky v prsou, děložní/poševní krvácení (které obvykle ustoupí při dalším užívání přípravku), výtok, návaly horka, zánět pochvy (vaginitida), problémy s menstruací, bolestivá menstruace, snížená menstruace, velmi silná menstruace, poševní suchost, neobvyklé výsledky výtěru z děložního hrdla, snížený zájem o sex, nedostatek energie, zvýšené pocení, zadržování tekutin, zvýšení hmotnosti.
Vzácné nežádoucí účinky (mohou se vyskytnout u 1 až 10 z každých 10 000 uživatelek): kvasinkové infekce, anémie, z
Ve svém příspěvku PŘÍČINA VYNECHÁNÍ MENSTRUACE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Misa.
Dobry vecer.s pritelem jsme se dne 7.7. a 8.7.snazili o miminko.jenze 13.7.jsem zacla menstruovat.takze se nepovedlo??
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Irena.
Dobře vecer. I'd prosince 2016 beru warfarin a musela jsem vysadit antikoncepci. Od Ted doby jsem menstruaci nedostala. Jsou to dva mesice. Nevim co mam delat. Dekuji irena
Perorální antikoncepce se dělí na dva typy, v obou případech jde o tabletky.
Kombinovaná perorální antikoncepce
Kombinovaná perorální antikoncepce obsahuje dva hormony (estrogen a progestin). Vždy si pečlivě přečtěte příbalový leták nebo se poraďte se svým gynekologem. Antikoncepční pilulky se užívají každý den po dobu 21 dnů. Poté následuje, před začátkem dalšího užívání, sedmidenní pauza, při které nastává krvácení z vysazení. Některé každodenní pilulky mají v paketu 28 tabletek, zahrnují totiž 7 falešných pilulek odstraňujících potřebu sedmidenního vysazení. Pilulky musíte užívat každý den. Pokud vynecháte dávku, můžete otěhotnět, výše rizika je závislá na tom, kdy v měsíci jste zapomněly užívat pilulky a kolik dní jste zmeškaly. Jestliže jste si zapomněly vzít jednu tabletku, vezměte si ji co nejdříve, pak pokračujte v užívání pilulek jako obvykle. Když zapomenete užívat dvě nebo více pilulek, nebo začnete užívat tabletky s dvoudenním zpožděním, vynechejte je, ale doberte zbytek. Při pohlavním styku se pak doporučuje používat i jinou ochranu (kondom), a to alespoň po dobu dalších sedmi dní. Pokud máte obavy, poraďte se raději se svým gynekologem. Jestli jste měla nechráněný pohlavní styk v předchozích sedmi dnech, kdy jste neužívala pilulky, nejspíš budete potřebovat pohotovostní antikoncepci (Postinor).
Kombinovaná perorální antikoncepce pomáhá zvládat premenstruační syndrom, který způsobuje nepříjemnou a bolestivou menstruaci. Také snižuje rizika rakovinného onemocnění prsu, nemoci pánve, onemocnění vaječníků a vznik karcinomu endometria (nádor děložního tělesa). Některé formy hormonální antikoncepce pomáhají zmírnit příznaky syndromu polycystických ovarií. Kombinovaná perorální antikoncepce není vhodná pro každou ženu. Pokud je vám více než 35 let, kouříte, trpíte nadváhou nebo užíváte určité léky, měl by vám lékař doporučit alternativní metody antikoncepce. Hormonální antikoncepce není vhodná rovněž pro ženy trpící cukrovkou, vysokým krevním tlakem či migrénou s aurou.
Tabletky čistého progestogenu
Progestin je pilulka (minipilulka) užívající se každý den bez vysazení. Pokud si ji zapomenete vzít do 3 hodin od obvyklé doby, ztrácí se antikoncepční účinek. Je tedy nutné užívat tyto tablety každý den a ve stejnou dobu. Pokud dojde k vynechání pilulky nebo pozdnímu užití, pak se po dobu dvou dnů musíte chránit jinak (kondom). Progestin je vhodný pro ženy, které nemohou užívat kombinovanou perorální antikoncepci, je bezpečný při kojení. Rozdíl mezi kombinovanou antikoncepcí a progestinovou je ten, že nemusíte vysazovat po dobu sedmi dní. Nevýhodou je, že menstruační cyklus může být nepravidelný nebo se může úplně zastavit. Pokud dojde k tomuto problému, zeptejte se svého gynekologa, zda můžete vyzkoušet jinou antikoncepci.
V naší poradně s názvem PURINY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Cempírek.
U dny nejde o dodržování doporučeného množství purinů, jako spíš o to, vyladit jídelníček tak, abyste udržel hodnoty kyseliny močové ve snesitelné míře. Proto je potřeba znát seznam nevhodných potravin, které byste neměl jíst vůbec a nebo jen svátečně. Pravidelně a často choďte na měření kyseliny močové, abyste se stačil rozpamatovat, který z vašich stravovacích prohřešků má největší vliv a ten pak omezte.
Když zmiňujete brokolici, tak ta je, co se purinů týče, bezpečná. Její riziko je jen v případě užívání Warfarinu, protože obsahuhe vitamín K a rázové zařazení nebo naopak vyškrtnutí z jídelníčku může rozkolísat srážlivost krve.
Zdraví Cempírek!
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Marie Musiolová.
1.jak je to u léku na srážlivost krve APO-TIC s kombinací s brokolicí. Na žaludek mi hodně dobře dělá brokolice, tak ji používám téměř denně do všeho i samotnou, ale užívám zároveňna srážlivost krve i lék APO-TIC 2x denně půl tablety.Nyní v seznamu bílkovin u potravin má brokolice vysoké hodnoty - 80, takže bych ji měla vzhledem ke své sváze 85-90kg vysadit, protože by pokrylo 100g brokolice celodenní dávku bílkovin, které mohu sníst. Objevily se totiž u mne záchvaty dny.Ale ve vaší předešlé odpovědi na brokolici upozorňujete na kombinaci této zeleniny a léků na srážlivost krve Warfarin - týká se toto upozornění i léků APO-TIC? A jak mám rozumět upozornění, že není možno vysadit brokolici najednou?2. Prosila bych ještě radu - nerozumím v pojednání o bramborách , že nejdříve říkáte že brambory by se měly vařit jen ve slupce u dny, pak je v článku hovořeno, že se mají jíst jen sladké brambory , a to pečené, ale pak je hovořeno, že brambory bílé se nemají jíst. Co to jsou za brambory bílé, mají se jíst jen odrudy brambor červených, nebo vůbec brambory normální se nesmí u dny jíst, ale mají se jíst jen sladké brambory , a to pečené?
Polymenorea je častá menstruace, která se dostaví dříve než za 23 dní od poslední menstruace. Krvácení v menopauze je jedním z příznaků tohoto období.
Nepravidelná menstruace v přechodu
Metrorrhagie je nepravidelné děložní krvácení, které přichází bez jakéhokoliv rytmu. V případě, že je nepravidelnost menstruace v menopauze na podkladě hormonálního systému, je ženě předepsána hormonální léčba. Ženy v menopauze jsou léčeny náhradními léky, které menstruaci upraví nebo ji úplně zastaví.
Krvácení po přechodu
Po přechodu je jakékoli krvácení příznakem nemoci a nemělo by se zanedbat. Nejčastěji krvácí po přechodu vysoká výstelka děložní sliznice (hyperplazie endometria), další velmi častou příčinou krvácení jsou nádory dělohy, a to jak zhoubné (karcinomy endometria, karcinomy čípku), tak nezhoubné (myomy a polypy děložní). Každé postmenopauzální krvácení z dělohy musí být histologicky ověřeno. Metodou volby je hysteroskopie nebo separovaná abraze.
Ve svém příspěvku ŽALUDEČNÍ VŘEDY A HELICOBAKTER se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Emilie.
Od března mam bolesti žaludku po gastroskopiji mě bylo řečeno že mam vředy a helicobakter brala jsem antibiotika a zulbex ale bolesti přestali jen na krátkou dobu.Vředy mě spusobíl warfarín ktery jsem užívala několik roku na ředěni krve ted beru Stacyl.Mate někdo skušenost jak se vylečit bez leku? Děkuji
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Marcela Pechová.
Dobrý den. Je mi 52 let. Již dva roky beru Stacyl po drobné CMP. Dále užívám Rosucard, Pulmicort, Zodac, Prestarium Neo Combi a již dlouho Lanzul 30 mg 1xdenně. Nyní mi byl zjištěn drobný vřed a polypy. Lékař usoudil, že viníkem může být Stacyl. Lanzul mi zvedl na 2xdenně 30 mg. Dietu jsem žádnou nedostala. Praktická lékařka doporučila vysadit Stacyl, ale nejdřív zkonzumovat s neurologií. Neurolog odmítl Stacyl vysadit. Nyní tedy nevím, jak vřed vyléčit a jak do budoucna postupovat, abych i přes brání Stacylu se to neopakovalo. Také nevím, co smím, co nesmím jíst a pít a co by mi naopak pomohlo. Na internetu se názory opravdu velice liší a stres, který nyní mám, mi moc asi neprospívá. Děkuji moc za rady ..
Vliv antikoncepce na hubnutí je do značné míry individuální. Každá žena reaguje na konkrétní druh antikoncepce trochu jiným způsobem. Zatímco jedna žena po daném druhu antikoncepce bude nabírat váhu, na jinou to nebude mít vliv. Nejčastěji za nárůstem váhy během užívání antikoncepce stojí zadržování vody v těle, což je způsobeno příliš vysokou hladinou estrogenu na úkor progesteronu. Zadržování vody v těle je možné zabránit buď volbou jiného druhu antikoncepčních pilulek, nebo vhodnou úpravou stravovacích návyků a životního stylu, toto je důležité i pro ženy nad 35 let. Antikoncepční tablety s nízkým obsahem estrogenu mají mnohem nižší míru retence vody v organismu než některé jiné starší druhy.
Kromě změny druhu antikoncepce byste ale také měla popřemýšlet o tom, jak vypadá váš jídelníček a jestli se věnujete i nějakým pohybovým aktivitám. Základem hezké a štíhlé postavy je vždy především to, co jíte a co děláte. I když užíváte antikoncepci, neměla byste všechna negativa svádět jenom na ni. Pokud váš jídelníček obsahuje tučná jídla, mnoho cukrů a váš kalorický příjem převyšuje spotřebu, pak to nebude jenom antikoncepcí. Proto je nutné změnit jídelníček tak, aby obsahoval rozmanitou a vyváženou skladbu bílkovin, vlákniny a jen nízký obsah tuků. Je spolehlivě prokázáno, že nejúspěšnější metodou snížení váhy je pravidelný stravovací režim, který by měl zahrnovat nejméně 5 pravidelných jídel denně. Jídelníček by měl zároveň obsahovat velký podíl zeleniny a ovoce. Kromě toho by na něm nemělo chybět ani celozrnné pečivo a dostatečný podíl bílkovin. Dobrým zdrojem bílkovin jsou například fazole nebo sója. Můžete si také dopřát rybu nebo drůbeží maso. Kromě samotného jídelníčku nezapomínejte ani na pravidelný a vyvážený pitný režim. Vyhýbejte se sladkým nápojům, jako jsou různé limonády, Cola, slazené džusy a podobně. Pravidelný pitný režim (pramenitá voda, neslazené minerálky) napomáhá udržovat rovnovážné množství tekutiny v těle. Paradoxně zde platí, že pokud málo pijete, vaše tělo vodu zadržuje a hromadí si zásoby. Pokud pijete pravidelně a v dostatečném množství, pak vaše tělo nemá potřebu zbytečně hromadit vodu v těle.
Pokud se snažíte stravovat zdravě, pravidelně cvičit a přesto se při antikoncepci vaše váha zvyšuje, je možné, že nemáte zvolený ideální typ hormonální antikoncepce, pak je nutné obrátit se na lékaře a prodiskutovat s ním změnu antikoncepce.
Ve svém příspěvku CHCI VYSADIT CYPRALEX se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Helena.
chci vysadit cypralex..beru ho asi 4 měsíce, přbrala jsema mam i jé asi známky , že mi nedělá dobře...potom co jsem všechno o cypralexu četla zjištuji, že to možná zvládnu i bez nej..ale nevím jak na to..beru každé ráno jedn prášek mam 10..asi začnu brát jen půlku a snad se takto se sníženou dávkou dopracuji k úplnému vysazení...co říkáte?..máte zkušenost někdo? děkuji za odpověd
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Dana.
Pokud opravdu trpíte depresí, v žádném případě lék nevysazujte sama.
Sdělte potíže psychiatrovi, a on vám změní medikaci, pokud to uzná za vhodné.
Všechny léky na depresi působí z počátku potíže. Hlavně zažívací.
Časem se všechno srovná, až si tělo zvykne.
Já Cipralex užívala asi pět let a ze všech těch druhů antidepresiv, které na mě vyzkoušeli, mi tento lék opravdu pomohl.
Antikoncepce je takové opatření (kromě sterilizace, respektive někdy i vyjma stálé či dočasné sexuální abstinence), které má zabránit početí jako následku pohlavního styku. Obvykle se rozlišují speciální antikoncepční metody, vyžadující zvláštní prostředky, a přirozené antikoncepční metody, nevyžadující žádné speciální prostředky. Do první skupiny patří metody využívající buď různých mechanických kontracepčních prostředků, které zabraňují setkání spermie s vajíčkem, anebo chemických kontracepčních prostředků, které svým působením spermii zabíjejí.
Spolehlivost antikoncepčních metod je určena stupnicí takzvaného Pearlova indexu, který má celosvětovou platnost. Čím je Pearlův index nižší, tím je vyšší spolehlivost dané metody. Tímto hodnocením jsou posuzovány všechny dostupné antikoncepční metody.
Mezi chemickou antikoncepci patří různé pěny, krémy, želé, čípky, vaginální tablety, které obsahují látky hubící spermie (spermicidy). Chemická antikoncepce se aplikuje před pohlavním stykem a zavádí se do pochvy. Nevýhodou chemických metod antikoncepce je striktní dodržování časového doporučení výrobce, které přesně určí, jak dlouho před samotným sexem je nutné antikoncepci zavést. Chemické antikoncepční metody nemají zdravotní rizika, možné je u nich riziko alergie.
Výhodou této antikoncepční metody je snadná dostupnost. Přípravky lez zakoupit v lékárně bez receptu. Tyto přípravky jsou spolehlivé za předpokladu, že při jejich užití přísně dodržujete všechna doporučení uvedená na příbalovém letáku. Patří sem nejen dodržení potřebného časového odstupu, ale i možnost užití mýdla a podobně.
Účinným prostředkům hubícím mužské zárodečné buňky se říká spermicidy a jejich moderním nekorunovaným králem je látka zvaná 9-nonoxynol. Znehybňuje spermie už v nepatrných stopových dávkách a používá se nejen samostatně v krému, želé a poševní pěně, ale i jako náplň antikoncepčních houbiček, k povrchové úpravě mužských i ženských kondomů nebo k potírání poševních pesarů. Kromě znehybnění spermií má 9-nonoxynol ještě další příznivé vlastnosti, dokáže totiž zahubit i některé choroboplodné zárodky a snižuje tak nebezpečí poševních infekcí.
Spermicidní látka sama o sobě je sice velice důležitým antikoncepčním činitelem, neméně důležitý je ovšem také její nosič, tedy prostředek, ve kterém je tato látka podávána. Nezbývá než litovat, že všechny antikoncepční krémy, pěny a želé si naše ženy mohou dovážet pouze z ciziny. V našich lékárnách jsou k dostání bez lékařského předpisu tablety zvané Patentex Oval. Vzhledem k tomu, že u nás není volně v prodeji mnoho preparátů hubících spermie, jde celkem slušně na odbyt a ženy si tuto snadno dostupnou antikoncepci většinou chválí. Tabletu Patentex Ovalu je ovšem nutno zavádět do pochvy nejméně 10 minut před pohlavním stykem, aby se stačila dobře rozpustit a aby se 9-nonoxynol mohl na poševní sliznici dobře rozptýlit. Účinek trvá potom maximálně dvě hodiny. Pokud tedy za tuto dobu k očekávanému pohlavnímu styku nedojde, nebo se snad dokonce dá očekávat styk opakovaný, je nutno přidat další tabletu.
Pokud má žena při užívání hormonální antikoncepce problémy se žaludkem a chce zvolit šetrnější antikoncepci, je vhodným řešením antikoncepční náplast. Hormony z náplasti se do těla uvolňují přes kůži přímo do krevního oběhu, čímž nedochází k zatěžování organismu (jater, trávicího traktu) jako při užívání tabletek. Výhodou při transdermální aplikaci je, že optimální uvolňování hormonů do organismu je dáno strukturou náplasti – velikostí otvorů v membráně, délkou kanálků a mírou jejich naplnění léčivem. Proces vstřebávání množství hormonů do organismu je přesně řízen a hladina hormonů je tak vyrovnaná.
Přímo do krve se také vstřebávají hormony z antikoncepční injekce, nitroděložního tělíska nebo podkožního implantátu. Nesmíme zapomenout na to, že minimální zkušební doba je u každého přípravku hormonální antikoncepce alespoň tři měsíce, dříve nemá smysl danou antikoncepci hodnotit, vysazovat nebo měnit za jinou. Pokud ženě po třech měsících přípravek nesedne, může se klidně vrátit k původní antikoncepci.
Ve svém příspěvku PEKNY CLANEK se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Petra H..
Ze svych osobnich zkusenosti mohu doporucit kyselinu azelaovou (SKINOREN, na predpis, a je cim dal vic drazsi :-((() a vysadit veskere mlecne vyrobky. A dulezita je i hydratace pleti, a nealkoholicka pletova voda. Mela sem typ akne, kdy se delaji velke zanetlive bolaky a hoji se mesic. Kazdy kdo ma problem s akne, mel by na nejaky cas vysadit veskere mleko,pac asi v dnesni dobe neni mleko co byvalo driv, proto ho mladsi generace spatne snasi....
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
Ve svém příspěvku WARFARIN se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Karla.
Mám dotaz - dlouhodobě beru warfarin. Beru i hlívu ústřičnou na posílení imunity - mohu užívat k warfarinu hlívu s rakytníkem? Děkuji
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Iveta.
Pozdravujem chcem sa spýtať beriem warfarin od marca 8 mg mala som trombózu a mikroembolizaciu ne potvrdenú na hematologii povedala Dr že keď nemám už trombózu tak cievny dr môže vysadiť warfarin mam otázku môže Dr cievny hneď vysadiť liek nedôjde ku komplikáciám ten Quik sa sám upravi ďakujem
V případě, že počáteční testy krve nebo moči ukazují na nedostatečnou tvorbu kortizolu, objedná lékař ACTH stimulační test. Daným testem se měří koncentrace kortizolu v krvi před podáním a po podání injekce syntetického ACTH. Fungují-li nadledviny normálně, hladina kortizolu stoupá. Pokud však došlo k poškození nadledvin, jejich odpověď je snížená. Delší verze tohoto testu, jež trvá 1−3 dny, slouží k určení místa původu obtíží, tedy zda je způsobují nadledviny, nebo podvěsek mozkový.
Vzhledem k dennímu rytmu tvorby kortizolu se vzorek krve odebírá ráno, případně se provádí celodenní profil. Zásady odběrů: je nutné zaznamenat čas odběru; odběr musí probíhat v klidovém stavu; je nezbytné vysadit léky, které by mohly zkreslit výsledek laboratorního vyšetření (například hormonální antikoncepci je nutno vysadit nejméně 6 týdnů před vyšetřením); krev se odebírá ze žíly na paži (vyšetření séra). Výsledky jsou vyhodnoceny do 2 dnů.
Bazalka je typickou a nejoblíbenější bylinkou středomořské kuchyně. Je to jednoletá, stálezelená rostlina s aromatickou a peprnou nasládlou vůní. Nachází široké uplatnění v léčitelství i gastronomii, ale rovněž i jako okrasná rostlinka. Silice, které bazalka obsahuje, patří k nejúčinnějším látkám působícím na nervovou soustavu, éterický olej v ní napomáhá odstraňovat bolesti hlavy, snižuje stres a únavu a tlumí úzkostné stavy. Jde o přírodní antidepresivum, které dokáže zlepšit náladu a zahání naše zimní deprese. Příznivě ovlivňuje také činnost zažívacího traktu, účinná je při poruchách dolních cest močových. Bazalka je výborná čerstvá do salátů, na pizzu a těstoviny, skvělá je v kombinaci s rajčaty. Sklízet a sušit listy před rozkvětem lze po celou sezonu od května do září. Bazalku sklízíme za sucha, seříznutím u země. Sušíme ji ve stínu.
Jak si pomoci: Čaj z bazalky připravíme spařením jedné lžičky sušené bazalky v hrnku vařené vody a necháme odstát po dobu deseti minut.
Nebo: 2 čajové lžičky čerstvé bazalky zalijeme 0,5 l vroucí vody. Tento výluh popíjíme 2x denně, uklidní nám nervy, sníží stres z přepracovanosti.
Heřmánek
Heřmánek je léčivá, vonná bylina. Pomáhá od bolesti, při hojení ran a navozuje celkové uklidnění. Silice heřmánku obsahují značné množství látek, především terpenických, které rostlině dodávají typickou vůni. Sbíranou částí je květ, který se sbírá za suchého počasí 3 až 5 dní po rozkvětu (ještě před plným květem), přičemž květní stopka by neměla být delší než 2 cm.
Jak si pomoci: Jednu lžičku heřmánkového květu zalijeme 100 ml vroucí vody a přikryjeme, nálev necháme stát po dobu cca 15 minut, scedíme jej a pijeme ještě teplý, můžeme i mírně osladit. Pomáhá při stavech smutku, mírných depresích, ale i při žaludečních a střevních poruchách a při zánětech močových cest.
Kozlík lékařský
Kozlík lékařský je rostlina užívaná při nervových chorobách, úzkosti, nespavosti a ke zmírnění depresí. Je jednou z nejstarších známých léčivých bylin, kterou předepisovali už starověcí lékaři a šamani. Obsahuje valeporiáty a terpenické látky, které mají sedativní účinky. Kozlík podporuje klidný spánek bez vedlejších účinků klasických léků, snižuje dobu usínání a zlepšuje kvalitu spánku. Působí proti strachu a depresi. Snižuje krevní tlak a má také mírně analgetické účinky. Užívání kozlíku je vhodné při jakémkoliv psychologickém stresu, hysterických stavech, migréně, žaludečních obtížích a potížích při menopauze.
Jak si pomoci: Jednu čajovou lžičku kozlíku lékařského přelijeme 0,25 l vařící vody. Vše necháme
Příznaky menopauzy lze podle rychlosti, se kterou se dostaví, rozlišit na akutní, subakutní a chronické.
Akutní příznaky
Jsou příznaky vlastního klimakterického syndromu. Dostavují se velmi individuálně. Mohou se projevit jak několik let před, tak po vlastní menopauze, a mohou také přetrvat mnoho let po ní. Dnes je termín vyčleněn pro příznaky z oblasti psychiky a vaskulárního aparátu. Nejčastějším příznakem jsou návaly horka, to jsou pocity náhle vzniklého horka hlavně v oblasti horní poloviny těla, to je v obličeji, na krku, na hrudi. Lze naměřit vyšší teplotu kůže prstů. Je to vysvětlováno přechodnou poruchou cévní regulace na periferii. Délka trvání návalů se pohybuje okolo 0,5–5 minut s individuálně různou frekvencí. V noci jsou jednou z příčin poruch spánku. Pocení je většinou doprovodným příznakem návalů, někdy se objevují samostatně. Pocení může mít různý charakter a objevovat se v různých lokalizacích na těle. Dalšími příznaky jsou například bolesti hlavy, závratě, bušení srdce, změny srdečního rytmu, potíže se zažíváním, jako je nevolnost, zvracení či zácpa, potíže sexuálního charakteru. Nezanedbatelnou část příznaků představují psychické obtíže, jako jsou depresivní nálady, úzkosti, nervozita, předráždění, poruchy soustředění a další. Pro hodnocení závažnosti klimakterických potíží byl stanoven takzvaný menopauzální index, který hodnotí 10 příznaků syndromu: návaly horka, návaly potu, předrážděnost, poruchy spánku, závratě, poruchy soustředění, depresivní stavy, bolesti kloubů, bolesti hlavy, bušení srdce.
Subakutní potíže
Druhou skupinou příznaků syndromu jsou subakutní potíže zapříčiněné nedostatkem tvorby estrogenu, což se projeví hlavně atrofizací neboli ztenčením výstelky dutých orgánů pohlavní soustavy ženy. Nejčastěji je to atrofie pochvy. Ta se objevuje u naprosté většiny klimakterických žen. První příznaky se vyskytnou několik měsíců po menopauze. Změny vrcholí po 10–15 letech. Nižší sliznice je suchá, snadno zranitelná, navíc dochází ke změně kyselosti prostředí. Mizí běžná poševní flóra a objevuje se prostor pro patogenní mikroby. Tím je pochva více náchylná k infekci. Zánět se projeví suchostí, svěděním a pálením v pochvě. Dalším postiženým orgánem je močová trubice a část močového měchýře, ty jsou totiž taktéž pod vlivem estrogenů. Projeví se to problémy s močením (časté močení, noční močení, pocit nutkání na moč), takzvanou stresovou inkontinencí (pomočování se při zvýšeném nitrobřišním tlaku, například při smíchu), bolestivým vyprazdňováním moči, opakovanými močovými infekcemi a podobně. Může docházet i k postižení dalších sliznic. Například v dutině ústní se to projeví jako p