Facebook Síť X Pinterest email tisk

Téma

NEJLEPSI NS NA MENOPAUZU


NEJLEPSI NS NA MENOPAUZU a nejen to vám přinášíme v tomto článku. Jestliže začnete pociťovat příznaky menopauzy, je nejvhodnější volbou navštívit gynekologa, který dokáže přicházející přechod poměrně spolehlivě odhalit, a to na základě krevních testů a hladiny hormonů v krvi. Jedná se o nejpřesnější diagnostiku přicházející menopauzy, navíc vám gynekolog může dát cenné rady a upozornit vás na možná rizika.


Recenze

Menopauza s sebou přináší i zvýšená zdravotní rizika, která bohužel mohou ohrozit ženu na zdraví, pokud jim nevěnuje patřičnou pozornost nebo zanedbává prevenci. Stejně tak je klimakterium spojeno s některými vážnými chorobami, které se v jeho průběhu mohou vyskytnout. Předejít jim můžete například vhodným jídelníčkem či potravinovými doplňky, vhodný je domácí test na menopauzu.

Rizika:

  • zvýšení rizika srdečního infarktu
  • náchylnost k cévním a srdečním chorobám
  • výskyt bakteriálních infekcí a zánětů
  • zhoršení kvality kostí, kloubů a zubů
  • přibírání na hmotnosti vlivem zpomalení metabolismu

Nejpřesnějším testem na menopauzu je test krve. Navštivte gynekologa a povězte mu o svých obtížích. Má totiž možnost provést krevní test, který sdělí jasný verdikt, a to díky zjištění hladiny hormonů v krvi. Přesnější diagnostika menopauzy v tuto chvíli neexistuje, proto nemá cenu s návštěvou lékaře otálet. Pokud si potřebujete samy ověřit, zda už u vás menopauza propukla, můžete použít test na detekci menopauzy.

Zdroj: článek Test na menopauzu

Příběh

Ve svém příspěvku MENOPAUZA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Sylva sante.

deobry den,prosim o radu.Mam menopauzu a neni mi dobre.Pani doktorka mi dala leky progesteron a i naplasti Climara.TY leky mi opet nedelaji dobre,je mi z toho zle.Motani hlavy,spani,na zvraceni.Vecer mam navaly i pres den mam navaly ,jsem nervozni ,mam motani hlavy,je mi porad zle,a vecer mam spatne spani.Poradte mi prosim co mam delat.Je mi 46let.Lecim se snizenou funkci stitne zlazy,leky beru 25 a 50,levothyroxin.Mam srdecni arytmii beru leky Sotalol rano 80mg a vecer 80mg,a acylpirin rano.Porad te mi prosim,co mam delat ,abych se citila lepe s menopauzou.diky Prochazkova

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Jana.

Dobrý den, ve vašem případě je dobré konzultovat danou léčbu menopauzy s endokrinologem.

Zdroj: příběh Menopauza

Diagnóza N804

Diagnóza označená symbolem N804 znamená endometriózu rektovaginální přepážky a pochvy.

Endometrióza je stav, kdy se tkáň děložní sliznice (endometrium) začíná objevovat mimo dělohu. K tomuto výskytu nejčastěji dochází v myometriu, pánevních orgánech či v lymfatických uzlinách. Tato místa pak vlivem hormonů rovněž prodělávají menstruační cyklus, a to i s krvácením a bolestivými projevy. Endometrióza patří mezi nejčastější důvody neplodnosti ženy.

Podle místa rozlišujeme tyto druhy endometriózy:

  • endometrióza genitální – endometrium prorůstá děložní stěnou nebo dalšími pohlavními orgány;
  • endometrióza extragenitální – endometrium prorůstá břišní dutinou, a to střevem nebo močovým měchýřem; objevit se ale může i na vzdálených orgánech, jako jsou plíce, štítná žláza nebo mozek.

Rizikovými faktory ve vzniku tohoto onemocnění jsou především výskyt nemoci v rodině, kouření, obezita a požívání alkoholu a kofeinu. Menstruace je při endometrióze silná a především na konci periody velmi bolestivá. Přítomna je bolest v podbřišku a kříži. Tato bolest je znatelná hlavně před začátkem menstruace a znovu nastupuje po jejím skončení. Žena pociťuje nevolnost. Bolestivým pro ni může být také pohlavní styk. Je-li endometrióza lokalizována v dutině břišní, v moči a stolici bývá nalezena krev. Až jedna třetina případů postižených však nevykazuje navenek žádné vážnější symptomy. Samotné onemocnění je poté zjištěno až při laparoskopickém vyšetření.

Endometrióza se bohužel definitivně vyléčit nedá. Mírnit se dají pouze její projevy. Na silnou bolest při menstruaci mohou být tedy podávána analgetika či jiné doplňky stravy. Proti zánětu se užívají antibiotika. Pomocí hormonů se uměle navozuje menopauza, čímž se redukuje zduřování sliznice. V některých případech se přistupuje i k chirurgickému zákroku, při němž jsou endometriotická ložiska odstraněna laparoskopicky. Pokud žena už nechce otěhotnět, lékař může doporučit hysterektomii, tedy odstranění dělohy a dalších tkání poškozených endometriózou.

Diagnóza F

Pod označení F patří tato onemocnění:

  • F00 - Demence u Alzheimerovy nemoci
  • F000 - Demence u Alzheimerovy nemoci s časným začátkem
  • F001 - Demence u Alzheimerovy nemoci s pozdním začátkem
  • F002 - Demence u Alzheimerovy nemoci‚ atypického nebo smíšeného typu
  • F009 - Demence u Alzheimerovy nemoci NS
  • F01 - Vaskulární demence
  • F010 - Vaskulární demence s akutním začátkem
  • F011 - Multiinfarktová demence
  • F012 - Subkortikální vaskulární demence
  • F013 - Smíšená kortikální a subkortikální vaskulární demence
  • F018 - Jiné vaskulární demence
  • F019&nbs

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Diagnózy

Příběh

Ve svém příspěvku MENOPAUZA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Daisy.

Me je 47 a menses jsem mivala presne jak pisete Vy... tri mesice nic, pak tyden menses, zas 2,3 mesice nic a tak to slo posledni rok porad. Brala jsem to jako menopauzu tak jsem se ani nechranila no a najednou jsem pak byla v jinem stavu. Takze otehotnet urcite muzete, ikdyz Vam menstruace takto vynechava.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Valerie.

Dekuji za odpoved

Zdroj: příběh Menopauza

Diagnóza 307

Pod kód diagnózy 307 patří:

  • D307 - Jiné močové orgány (Neoplasma benignum organorum urinariorum aliorum).
  • S307 - Mnohočetná povrchní poranění břicha‚ dolní části zad a pánve
  • T307 - Poleptání třetího stupně‚ část těla NS
  • V307 - Osoba vně vozidla zraněná při provozní (silniční) nehodě

Podle MKN-10 patří diagnóza 307 do skupiny D30, což označuje nezhoubný novotvar jiných močových orgánů. To znamená, že všechno, co je D30X nikdy neznamená rakovinu, ani diagnóza 307.

Do skupiny D30 patří všechny tyto diagnózy:

  • D300 - Ledvina;
  • D301 - Ledvinná pánvička – pelvis renalis;
  • D302 - Močovod – ureter;
  • D303 - Močový měchýř – vesica urinaria;
  • D304 - Močová trubice – urethra;
  • D307 - Jiné močové orgány;
  • D309 - Močový orgán NS (bez specifikace).

Diagnóza D307 u žen

U žen se diagnóza 307 týká nezhoubného novotvaru v periuretrálních žlázách nazývaných Skeneho žlázy (latinsky glandulae vestibulares minores). Jsou součástí zevních ženských pohlavních orgánů a jsou umístěny v horní stěně vaginy poblíž spodního konce močové trubice. Ústí buď do močové trubice, nebo do vulvy poblíž otvoru močové trubice.

Tyto žlázy byly pojmenovány po skotském gynekologovi Alexandru Skenem, který je roku 1880 jako první popsal pro západní medicínu.

Skeneho žlázy jsou pokládány za příčinu ženské ejakulace. Emanuele Jannini z italské univerzity L’Aquila nabídl v roce 2010 pro tento jev vysvětlení [1]. Skeneho žlázy mají vysoce variabilní anatomii a u každé ženy jsou jinak velké. Právě tato rozdílná velikost by mohla být vysvětlením, proč se u některých žen ženská ejakulace vyskytuje a u jiných nikoliv. Oblast Skeneho žláz (ve vagině) je také známa jako Gräfenbergův bod nebo bod G. Nově je jako bod U označováno místo okolo močové trubice a částečně Skeneho žláz. Některé ženy popisují, že dráždění tohoto místa (podobně jako bodu G) přináší příjemné pocity až orgasmus.

Skeneho žlázy jsou homologické s předstojnou žlázou (prostatou) u mužů (tj. mají strukturu vyvinutou ze stejné zárodečné tkáně). Čirá, nebo mléčná tekutina, která se objevuje během ženské ejakulace, má údajně obdobné složení jako tekutina, která se u mužů tvoří v předstojné žláze. Někteří vědci proto opouštějí název Skeneho žlázy a hovoří o nich jako o ženské prostatě.

Diagnóza D307 u mužů

U mužů se diagnóza 307 týká nezhoubného novotvaru v uretrální nebo periuretrálních žlázách, známých také jako Littrého žlázy dle lékaře Alexise Littrého. Jsou to exokrinní žlázy, které se větví od stěny močové trubice u mužů. Jejich největší výskyt je v části močové trubice procházející penisem. Tyto žlázy produkují hlen

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Diagnózy

Příběh

Ve svém příspěvku MENOPAUZA PŘÍZNAKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Hana.

Dobrý den,mám takovou prosbu. Je mi 43.let. Už přes týden mě strašně bolej prsa mám pocit jako by se mi nalívali. Menstruaci jsem měla jeden den. Také mám stále bolesti v podbřišku a jsem stále unavená, ospalá a náladová. Dělala jsem si těhotenský test a vyšel negatyvní. Tak bych chtěla vědět jestli to může být příprava na menopauzu.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Jana.

Dobrý den, ve Vašem případě bych neotálela a navštívila bych ošetřujícího gynekologa, ten podle ultrazvukového vyšetření přesně zjistí o co se jedná.

Zdroj: příběh Menopauza příznaky

Test na menopauzu Dr.Max

V lékárně Dr.Max seženete tyto testy.

Test na menopauzu si v této lékárně můžete individuálně objednat. Ochotný personál vám sdělí i cenu vybraného produktu.

Zdroj: článek Test na menopauzu

Příběh

Ve svém příspěvku DOTAZ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Marie.

Dobrý den..v posledním roce jsem nabrala 2Okg přitom jím málo..mívám návaly horka ,dost se zadýchávám mám pocit plného nosu špatně spím..na vyšetřeních bylo vše v pořádku,,,,jde o menopauzu a co s tím ,aby mi bylo lépe??

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Reagovat

Zdroj: příběh Dotaz

Předčasná menopauza

Předčasná menopauza je postrachem všech moderních žen. Může postihnout ženy již ve dvaceti letech a zdaleka ji nemusí způsobovat jen nezdravý životní styl. V současné době se objevuje předčasná menopauza mnohem častěji než třeba před dvaceti lety. Statistiky uvádějí, že zasáhne každou dvacátou ženu v populaci. Postihuje i ženy ve velmi mladém věku, kolem dvaceti let. V těchto případech má neočekávaný příchod menopauzy zpravidla na svědomí nezdravý životní styl a velmi nízká tělesná váha, protože nedostatek tukové tkáně tvorbu estrogenu nepodporuje. Není divu, že se velmi často objevuje ve světě top modelingu, ale i u vrcholových sportovkyň. Menopauza může ženy postihnout i v případech, kdy je jejich tělesná konstituce v normě.

V některých případech může být důvodem pro předčasné ukončení produkce pohlavních hormonů Turnerův syndrom nebo autoimunitní onemocnění, kdy tělo produkuje protilátky poškozující vaječníky. Mezi toxické látky spojené s předčasnou menopauzou patří chemoterapie a radioterapie. Ovšem v naprosté většině případů zůstává příčina předčasné menopauzy neznámá.

Ženy se předčasné menopauzy logicky bojí, neboť ji spojují spíše se stárnutím jako takovým a se změnou postavy. Menopauza však přináší i zcela konkrétní rizika a problémy. Patří mezi ně kromě potíží v sexuálním životě například rychle stoupající riziko osteoporózy či aterosklerózy. Měnící se postava je důsledkem zvýšeného ukládání tuku v oblasti břicha, což je rovněž rizikové. Dále stoupá pravděpodobnost výskytu nemocí srdce a cév, cukrovky a zřejmě také některých druhů rakoviny.

U předčasné menopauzy hraje poměrně velkou roli dědičnost, ale může se objevit i z jiných příčin. Existuje dokonce vyšetření, které dokáže blížící se přechod odhalit dříve, než se skutečně přihlásí. Toto vyšetření lékaři standardně nenabízejí, protože výsledky vyšetření se nedají v praxi využít. Menopauzu nelze zastavit ani oddálit. Zevrubná vyšetření nastupují v případě, kdy se menopauza ohlásí nečekaně brzy, třeba v pětatřiceti letech. Jestliže přece jen chcete vědět, zda už vaše menopauza pomalu neťuká na dveře, můžete si nechat vypracovat takzvaný hormonální profil, který stojí několik tisíc korun.

Pokud už se klimakterium hlásí o slovo či vypukne naplno, lze pouze více či méně mírnit jeho průvodní příznaky. To, že žena nemůže kolem čtyřicítky otěhotnět, protože její plodnost zásadně klesla, nemá s klimakteriem nic společného, ani to neznamená, že se tato etapa života již blíží. Příčinou je většinou nedostatek vajíček, případně nedostatek kvalitních vajíček. Pokud chcete mít jasno v otázce, jak jste na tom s plodností, nechte si udělat vyšetření hladiny takzvaného antimülleriánského hormonu – AMH test. Test

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Špinění v přechodu

Příběh

Ve svém příspěvku JDE O MENOPAUZU? se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Amálka.

Dobrý den.Bude mi 53 let. V říjnu jsem na dopor.p.doktorky přestala užívat HA YAZ.Bral jsem ji kontinuálně a v pohodě.Po vysazení jsem menstruaci jsem měla 2x po 3 měsících,ale od dubna ji mám opět každý měsíc. Byl mi dělán 3x hormonální profil.Výsledky však neznám.Jen jednou se p.doktorka zmínila o počátku menopauzy. Jak si mám vysvětlit opět menstruaci co měsíc?Žádné problémy jinak nemám. Mám strach z otěhotnění.Myslíte,že jsou mé obavy na místě? Sice p.doktorka říká,že v mém věku je to nepravděpodobné. Přece jen ten červík pochybností tam je.Pharmatex se bojím používat vzhledem k možným místním nežádoucím účinkům. Na podzim mi totiž byl odstraněn polyp a nechci sliznici nijak dráždit chemií. Nejraději bych už nemenstruovala. Jaký je váš názor na můj problém?

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Reagovat

Zdroj: příběh Jde o menopauzu?

A jaké jsou recenze?

V podstatě jsou většinou pozitivní a zní takto: Test je velmi rychlý a spolehlivý. Jednoduchá manipulace.

Na trhu je mnoho spolehlivých testů, které vám pomohou zodpovědět ty nejzásadnější otázky. Nyní jsou k dostání i ty na menopauzu...

Zdroj: článek Test na menopauzu

Příběh

Ve svém příspěvku PŘÍZNAKY ŽENY V MENOPAUZY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Hana Kosová.

Prosím o radu mám návaly pocit horka a už 14 dní po menstruaci špiním

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Hana Kosová.

Prosím o radu už 14 dní špiním mám návaly horka může se jednat o menopauzu děkuji za odpověd

Zdroj: příběh Příznaky ženy v menopauzy

Test na menopauzu

I bez návštěvy lékaře může žena absolvovat test na menopauzu. Takovýto test detekuje FSH a zjišťuje, jestli ho tělo produkuje v nadměrném množství, což je důsledek nízké hladiny estrogenu, a tedy i signál začínající menopauzy. Ke zjištění menopauzy se využívá MiraTes Testuje se vzorek moč a test je rychlý, výsledek je známý do pěti minut. Absorpční část testovací kazety se ponoří do vzorku moči a pak se určuje výsledek podle barevných proužků. Spolehlivost testu je téměř stoprocentní. Vhodné je použít ranní moč, protože ta obsahuje více hormonů, což je pro přesnost testu lepší. Vhodné je také test udělat během prvního týdne menstruačního cyklu (pokud žena stále menstruuje). Po prvním testu následuje i druhý test, který by měl být zhruba o týden později.

Zdroj: článek Přechod u žen

Příběh

Ve svém příspěvku PŘÍZNAKY ŽENY V MENOPAUZY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Hana Kosová.

Dobrý den mám 46 let je to 14 dní co po menstruaci špiním a mám návaly a bolesti v křížích může se jednat o menopauzu děkuji za odpověd

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Reagovat

Zdroj: příběh Příznaky ženy v menopauzy

Test na menopauzu Pepino

Jedno balení obsahuje dva tyčinkové imunologické testy za účelem zjištění přítomnosti folikuly stimulujícího hormonu (FSH) v moči. Po 10 minutách se objeví výsledek. Doporučená cena balení 199 Kč.

Zdroj: článek Test na menopauzu

Poradna

V naší poradně s názvem ANTIKONCEPCE V MENOPAUZE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Pavla.

Dobrý den,
prosím o Váš názor. Je mi 46 let a již dlouhou dobu jsem měla menstruaci jen nepatrnou, nyní druhý měsíc menstruaci nemám vůbec.
Již zhruba rok cítím změny, které mohou signalizovat menopauzu. Po doporučení své lékařky užívám FytoFem.
Měla bych se vzhledem k vymizení menstruace (či jen mírným náznakům krvácení při močení) obávat otěhotnění?

Děkuji Vám za odpověď

Pavla

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Těhotenství u sebe zjistíte jednoduchým testem, který koupíte v lékárně a ihned víte výsledek, takže není třeba se obávat v nejistotě. Nejspíše ale půjde o počátek menopauzy - přechodu. Určitě by bylo dobré navštívit svého gynekologa a nechat se pořádně vyšetřit, abyste měla jistotu v tom, co se s vámi děje.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Antikoncepce v menopauze

Předčasná menopauza

Každá menopauza, která nastane dříve než ve čtyřicátém roce života ženy, se označuje za předčasnou. Ta může přijít i ve významně mladším věku, třeba i po dvacátém roce života. Tento stav pak bývá spíše označován jako předčasné ovariální selhání a vyskytuje se asi u 1 % ženské populace. Aby se naopak menopauza ženě zcela vyhnula, to není možné. Přestože některé ženy menstruují až do padesáti šesti či padesáti sedmi let, případně o něco déle, nejde o běžný jev.

Předčasná menopauza může mít řadu příčin. Některé z nich, jako jsou například genetické dispozice, ovlivnit nelze. Často se totiž stává, že ženy mají menopauzu přibližně ve stejném věku jako jejich matka. Příčinou ale může být rovněž autoimunitní onemocnění, tedy stav, kdy si žena vytváří protilátky proti vlastním vajíčkům či vaječníkům, nebo infekční choroby, například tuberkulóza vaječníků či onemocnění příušnicemi. Některé faktory vyvolávající předčasnou menopauzu naopak ovlivnit lze. K těm patří především špatná výživa, stres, velmi nízká tělesná hmotnost či nepoměr svalové a tukové hmoty v těle.

Brzký příchod menopauzy nelze jednoduše rozpoznat. Za předpokladu, že je menstruační cyklus přirozený, tedy pokud žena neužívá hormonální antikoncepci či hormonální léčbu, přicházejí příznaky, které mohou být zcela shodné s přechodem fyziologickým. Často se jako první dostavují nepravidelnosti menstruačního cyklu ve smyslu jeho zkracování, kdy je menstruační krvácení častější, a o něco později zase prodlužování cyklu. To vše bývá doprovázeno zvýšenou únavou, poklesem fyzické a psychické výkonnosti, návaly horka a potu, bušením srdce, nervozitou, nespavostí a sklonem k depresím a podrážděnosti. Tyto projevy by neměly být podceňovány a žena by se měla poradit se svým gynekologem.

Zdroj: článek Přechod u žen - příznaky

Příběh

Ve svém příspěvku PŘÍČINA VYNECHÁNÍ MENSTRUACE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Misa.

Dobry vecer.s pritelem jsme se dne 7.7. a 8.7.snazili o miminko.jenze 13.7.jsem zacla menstruovat.takze se nepovedlo??

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Marcela ebomova.

Dobrý den mám otazecku prosím.jsem rok a půl podvazana a již dnes to je 40dni co mám spozdeni menstruace. Test jsem si dělala je negativní je mi 42let nemůže se jednat o menopauzu?k lékařce jdu ve středu ale i tak se zeptám o co asi tak může jít děkuji hezký den

Zdroj: příběh Příčina vynechání menstruace

Diagnóza F 432

Pod tuto diagnózu spadají poruchy přizpůsobení – podrobnější diagnózy: F430 - Akutní stresová reakce, F431 - Posttraumatická stresová porucha, F432 - Poruchy přizpůsobení, F438 - Jiné reakce na těžký stres, F439 - Reakce na těžký stres NS.

Jako stres se označuje reakce na situaci, kdy je organismus vystaven nějaké zátěži, situaci, kterou vyhodnotí jako nebezpečí, kdy hrozí poškození organismu, integrity či identity. Aby se organismus s touto situací vyrovnal, musí zapojit ochranné mechanismy. Pod stresem se tedy skrývá nespecifická reakce organismu, která probíhá jako takzvaný adaptační syndrom. Ten se projeví psychickými a fyzickými reakcemi. Stres se často dělí na psychický a fyzický, ale oba jsou vzájemně propojené, co začíná jako fyzický stres, vyvolá i reakci psychickou, a naopak.

Reakce, která následuje v organismu při zátěžové situaci, se u lidí neliší a má obvykle tři části:

  • Poplachová fáze – jedná se o rychlé zmobilizování organismu k obraně, útěku, udržení organismu v pohotovosti. Aktivuje se sympatický vegetativní systém, vyplavuje se adrenalin, noradrenalin, kortikosteroidní hormony (stresové hormony) a další mobilizující substance. Výsledkem je zvýšení tepové frekvence, zvýšení svalového napětí i síly (svaly jsou více prokrveny), snížení prokrvení orgánů dutiny břišní, zrychlení dechu a zlepšení okysličení, zúžení cév a aktivace krevní srážlivosti pro případ poranění, rozšíření zornic, snížení vnímání bolesti, zvyšuje se pocení, mění se metabolismus živin – jsou mobilizovány zásoby glukózy ve formě glykogenu, syntetizuje se nově glukóza, plýtvání zdroji a energií, zlepšuje se hmat a vnímání.
  • Fáze adaptace – zvládání, tato část stresové reakce je založená na přizpůsobení se. Mizí bouřlivé reakce předešlé fáze stresu a tělo je lépe schopno hospodařit s energií. Budují se nové účinné obranné mechanismy, aby tělo mohlo úspěšně bez poškození čelit tlakům. Je to časté u opakujících se stresů.
  • Fáze vyčerpání – obranné mechanismy již nejsou schopné správně fungovat, důsledkem může být nemoc, například vysoký krevní tlak, žaludeční vředy, psychické poruchy či syndrom vyhoření, deprese. Tato fáze může skončit i smrtí vyčerpáním organismu.

Rozeznáváme 4 dimenze stresu:

  • Eustres – což je běžný aktivační stres, který nás žene kupředu, motivuje, po něm zavládne opět vyváženost – homeostáza.
  • Distres – jedná se o reakci na vysoce zátěžové okolnosti, které už označujeme za vyvolavače škodlivého stresu.
  • Hypostres – stresory vyvolávají malou odezvu. Organismus se na ně může adaptovat, zvyknout si.
  • Hyperstres – stresory jsou natolik silné, že jdou již za hranice adaptibilit

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Diagnózy

Poradna

V naší poradně s názvem WARFARIN se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Bohdana Schertlerova.

Dobry den,chtela bych se zeptat zda mohu uzivat nejake bylinky na menopauzu,kdyz uzivam warfarin.Nebo jaky pripravek je pro me vhodny dekuji Schertlerova

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Když užíváte Warfarin, tak může být nebezpečné užívat jakékoliv bylinky. I z toho důvodu, že mnoho bylin nebylo doposud testováno při při probíhající léčbě Warfarinem. Jestli to s léčbou následků menopauzy myslíte vážně, tak se spolehněte na léčbu, kterou dostanete od svého gynekologa. Určitě si s ním o tom promluvte a zeptejte se ho na vhodná řešení ve vašem případě i za současného užívání Warfarinu. Jen tak si můžete být jistá, že si s touto léčbou neublížíte.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Bylinky a Warfarin

Onemocnění slinivky

Zánět slinivky břišní (pankreatitis) je nemoc zahrnující dvě základní skupiny onemocnění: tryptickou pankreatitis (zánět, který je pro pankreas charakteristický, způsobený předčasným aktivováním trypsinu a spadající mezi akutní onemocnění) a skupinu pojmenovanou jako „ostatní“ záněty (podobné zánětům v jiných orgánech). V obou skupinách můžeme najít akutní, chronické a recidivující (navracející se) formy.

Akutní zánět slinivky břišní (akutní pankreatitis) je způsoben hlavně infekcemi, obstrukcemi (ucpáním) vývodů, ischémií (nedostatečným přívodem krve a kyslíku ke tkáni), toxickými faktory a poraněními. Je častější u mužů mezi 30. a 50. rokem věku, ale přibývají případy i mezi mladšími. Příčinou je v 50 % dlouhodobá konzumace tvrdého alkoholu, ve 30 % onemocnění žlučových cest a ve 20 % jde o nekrotizují zánět slinivky. Tryptický zánět slinivky (tryptická pankreatitis) je velmi častá, patří do skupiny akutních onemocnění. Vzniká většinou u obézních lidí středního nebo vyššího věku, častěji u žen, mnohdy po excesu v jídle (velmi tučné) a pití (koncentrovaném alkoholu) nebo po tupém úderu do břicha, jindy po zvedání těžkých břemen.

Základem onemocnění je předčasná aktivace trávicí šťávy (předčasnou aktivací trypsinu – enzym štěpící bílkoviny), která pak natravuje vlastní tkáň slinivky a tím ji poškozuje. K poškození slinivky a následnému zánětu tedy vede nadměrný příjem tučného jídla nebo koncentrovaného alkoholu (který aktivuje nadměrnou sekreci trávicích enzymů, které se pak ještě ve slinivce aktivují); natrávení tkáně slinivky vlastními enzymy po předchozím poškození orgánu například tupým úderem do břicha; onemocnění žlučových cest, například žlučové kameny (cholelithiasa) a méně často kaménky ve slinivce samé, které blokují odtok pankreatické trávicí šťávy.

Příčiny

Jako u mnoha jiných onemocnění hraje i u zánětu slinivky významnou roli genetika. Mezi rizikové faktory proto patří zhoubný nádor slinivky (karcinom pankreatu) u jiného člena rodiny (častěji se vyskytuje u mužů). Dalším z faktorů je nádor některého jiného orgánu dutiny břišní (žaludek, střevo, děloha), který vede k prorůstání nádoru i do slinivky, tomuto stavu se říká druhotný nádor slinivky (pankreatu). Významný podíl na rozvoji některých druhů zánětů slinivky mají i alkohol, obezita a špatné stravovací návyky (tučná strava). Riziko zánětu slinivky stoupá také při cholelithiáze, což je vlastně kamínek ve žlučníku, který může ze žlučníku vycestovat a ucpat žlučové cesty. Další příčinou jsou stavy po tupém úderu do břicha (například při kolektivních a bojových sportech) nebo po zvedání těžkých břemen, kdy výsledkem je podrážděná slinivka.

Příznak

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Dieta na slinivku

Příběh

Ve svém příspěvku DISKUZE COLAFIT se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Melinda .

Colafit je opravdu skvělý doplněk stravy. Také ho již dlouhou dobu využívám. Je to skvělý pomocník na bolest kloubů.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Dana.

Dobrý den.Mam artrózu kloubů prstů ruky,mohu brát současně během dne Condrosulft 400 a Colafit? Dále užívám Vít.D,Ca,C,Mg,B6,omega 3,betaglukany hlivu s rakytnikem,Zn a bylinky na menopauzu od Virde.
Děkuji za odpověď.

Zdroj: příběh Diskuze colafit

Varovné příznaky rakoviny u žen

Ženy se obvykle o své zdraví zajímají více než muži a také možných příznaků nádorového onemocnění si všimnou dříve. I tak mnoho, především mladých žen považuje rakovinu za něco, co se jich vůbec netýká. Jaké jsou nejčastější příznaky, které by měly každou ženu motivovat k okamžité návštěvě lékaře?

  • Nevysvětlitelné ubývání na váze – kila jdoucí dolů sama od sebe by nám neměla dělat radost. Za samovolným ubýváním na váze obvykle vězí skrytý zdravotní problém.
  • Chronické nadýmání bez návaznosti na jídlo – nadýmání a pocity plnosti jsou běžné problémy, se kterými se mnoho žen naučilo prostě žít. Pokud se však objeví náhle a bez zjevné příčiny, může se jednat o příznak rakoviny – například vaječníků.
  • Změny prsní tkáně, hmatatelný útvar v prsu – většina žen zná svá prsa dobře a zaznamená na nich změnu, i když neprovádí pravidelné samovyšetření. Ve věku od 45 let je pak nejlepší nespoléhat na vlastní smysly, ale podstupovat screeningové mamografické vyšetření.
  • Nepravidelné krvácení z dělohy – pokud má žena obvykle pravidelný cyklus nebo pokud již prodělala menopauzu, mělo by ji každé neočekávané krvácení z dělohy varovat. Může jít o příznak zhoubného nádoru.
  • Změny na kůži – kromě mateřských znamének je nutné všímat si také jakékoli neobvyklé pigmentace na kůži.
  • Potíže s polykáním – mohou být příznakem rakoviny zažívacího traktu, speciálně jícnu. Proto je potřeba lékařské vyšetření spíše než výměna tuhé stravy za polévky a tekuté kaše.
  • Krev tam, kde by neměla být – krev ve stolici může být způsobena hemoroidy, ale také rakovinou tlustého střeva. Krev v moči může signalizovat nádor močového měchýře a rovněž opakované vykašlávání i malého množství krve zaslouží pozornost lékaře.
  • „Hlodavá“ bolest břicha spojená s depresemi – podle některých výzkumů mohou být depresivní stavy způsobené rakovinou slinivky. I tak nás však spíše než toto bizarní spojení na tento zhoubný nádor upozorní až krutá bolest břicha.
  • Trávicí obtíže – pokud se u vás objeví trávicí potíže, které jste dříve nemívala, je na čase zbystřit. A jestliže problémy neustávají nebo se nedaří zjistit příčinu, svěřte se s nimi svému lékaři.
  • Změny ústní sliznice – barevné změny na vnitřní straně tváří nebo na jazyku by měly bedlivě sledovat především kuřačky. Mohou totiž signalizovat počínající rakovinu jazyka nebo úst.
  • Bolest bez známé příčiny – jakákoli chronická bolest má nějakou příčinu, kterou je nutno odhalit. A to i přesto, že příčinou této bolesti většinou není zhoubný nádor.
  • Zvětšené lymfatické uzliny – mohou signalizovat například zánět, ale také zhoubné onemocnění.
  • Trvale zvýšená teplota – pro chronicky zvýšenou teplotu platí

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Varovné příznaky rakoviny

Poradna

V naší poradně s názvem HYPNOX LÉČÍ PROBLÉMY SE SPÁNKEM BEZ PŘEDPISU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Martina.

Dobrý den chtěla jsem jse zeptat mám menopauzu. Poslední dobu nemohu spát je dobré užívat Hypnox forte.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Nespavost je častým jevem během perimenopauzy a menopauzy. Některé ženy pociťují pouze mírné nebo příležitostné poruchy spánku, ale pro jiné může být nespavost závažná.
Hlavní léčbou nespavosti související s menopauzou je hormonální terapie. Funguje tak, že nahradí ztracené hormony, což může zlepšit mnoho symptomů menopauzy. Ženy mohou při používání této léčby zjistit, že lépe spí a zažívají méně návalů horka. Hormonální terapie je dostupná ve formě topických gelů, krémů a náplastí. Ženy ji mohou užívat i vnitřně prostřednictvím tablet nebo implantátu.
Další potenciální léčbou je nízkodávkový selektivní inhibitor zpětného vychytávání serotoninu (SSRI).
Jsou to léky primárně na duševní onemocnění, ale mohou také snížit frekvenci návalů horka, což může pomoci se spánkem. Je však třeba poznamenat, že nespavost se může také objevit jako vedlejší účinek SSRI. Těm, kteří zažívají změny nálady, úzkost nebo depresi, může terapie mluvením pomoci těmto pocitům porozumět a vyrovnat se s nimi. Zmírnění dopadu duševních poruch může také prospět spánku.
Lékaři zřídka předepisují prášky na spaní k léčbě nespavosti, protože mohou mít vážné vedlejší účinky. Mnohé jsou také návykové a nejsou vhodné pro zvládnutí dlouhodobého problému se spánkem.
Hypnox v sobě přináší kompozici bylinek, které mohou usnadnit nástup spánku, ale zatím žádná studie nezjistila, že by bylinné nebo dietní doplňky trvale pomáhaly s příznaky menopauzy.
Obraťte se na svého gynekologa a požádejte ho o možnosti léčby ve vašem konkrétním případě. Neotálejte s tím, protože by byla škoda každého dne, kdy byste byla rozmrzelá, kvůli nedostatku spánku.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Hypnox forte příbalový leták

Kombinované antikoncepční pilulky

Monofázické antikoncepční pilulky

Jejich podstata spočívá v tom, že dodávají tělu stejnou, neměnnou dávku estrogenu a progestinu v průběhu celého cyklu. Tabletky se obvykle začínají užívat od 5. dne cyklu (první den menstruace se pokládá za první den cyklu) denně po jedné tabletě po dobu 21 dní. Dva až čtyři dny po užití poslední tabletky nastává krvácení z vynechání či takzvané anovulační krvácení. Některé preparáty obsahují 28 tablet, přičemž v posledních sedmi je jen placebo (tableta neobsahující hormony). V době jejich užívání se objevuje již zmíněné krvácení.

Dvoufázové antikoncepční pilulky

Tyto přípravky imitují (napodobují) přirozený hormonální cyklus, čímž se snižuje celkové množství určitých hormonů. Při dvoufázových přípravcích zůstává dávka estrogenu během 21 dní neměnná. Pro zvýšení antikoncepční spolehlivosti obsahují tablety pro prvních 10 až 11 dní poměrně nízkou dávku progesteronu, která ale ještě stačí k zabránění ovulace. V druhé části cyklu je obsah gestagenu v tabletách dvojnásobný.

Třífázové antikoncepční pilulky

Tak jako dvoufázové tabletky i tyto imitují přirozený hormonální cyklus a současně by měly zajistit lepší pravidelnost cyklu. 21 tabletek jednoho balení je rozděleno na 6 - 6 - 9 (nebo 6 - 5 - 10). Obsahují různé koncentrace hormonů, přičemž v některých přípravcích je hladina estrogenu neměnná, v jiných se může měnit.

Jak se užívají perorální antikoncepční pilulky

Kombinované antikoncepční pilulky musí předepisovat lékař. Obsahují dva druhy hormonů podobných těm, které se přirozeně produkují ve vaječnících – estrogen a progestagen. Užívají se perorálně a obsahují velmi nízké dávky hormonů. Obvykle existují dva typy balení antikoncepčních pilulek. Častěji balení obsahuje 21 tabletek, to znamená, že 21 dní žena užívá pilulky každý den, pak následuje 7denní pauza, kdy se tabletky neužívají. Vzácněji se vyskytuje balení, které může obsahovat i 28 pilulek, přičemž 21 z nich obsahuje účinné hormony, zbývajících 7 tabletek je obvykle jiné barvy a neobsahuje hormony.

Účinek se ztrácí, pokud se tabletka použije o 12 hodin později nebo při zvracení či průjmovém onemocnění. Rovněž některé léky mohou snížit účinnost tohoto druhu antikoncepce, v tom případě je nutné poradit se se svým lékařem. Kuřačky nemají užívat kombinovanou hormonální antikoncepci.

V současnosti veškeré kombinované hormonální antikoncepce obsahují dávku estrogenů nižší než 50 mg, jedná se tedy o nízko dávkovaná kontraceptiva. Ve snaze snižovat některé nežádoucí vedlejší účinky, jako je napětí v prsou, nucení na zvracení, případné bolesti hlavy, uvádějí výrobci n

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Hormonální kombinovaná antikoncepce

Příběh

Ve svém příspěvku CO ZPUSOBUJE VYSAZENI CIPRALEXU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jitka.

Dobry den.Uzivala jsem cipralex 1 rok a vubec mi nepomahal s depresi a to i mnoho dalsich antidepresiv.I pres to mi psychiatr dale cipralex predepisoval.Ted jsem se rozhodla neuzivat zadne antidepresiva.Za jakou dobu mi muze byt lepe?

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Naďa Slabá.

Dobrý den,
začala jsem užívat Cipralex a začala jsem mít střevní potíže, které po přidání probiotik ustaly.
Objevily se mne poruchy spánku, při užívání předešlých antidepresiv nebyly.
Cipralex užívám asi měsíc a mám bolesti svalů a kloubů.
Beru davku 10 mg.
Mám dotaz, zda ustanou tyto bolesti při delším užívání?
Děkuji za odpověď.
NS

Zdroj: příběh Co zpusobuje vysazeni cipralexu

Léčivé účinky

Z rakytníku řešetlákového je možné použít všechny jeho části, to znamená kořen, kůru, listy, květy, plody, semena i dřevo.

Je doslova zásobárnou vitamínů, obsahuje: vitamín A, vitamín B, B1 (riboflavin), B2 (pyridoxin), B12, vitamín C, vitamín D, vitamín E, vitamín K, vitamín P (rutin).

V rakytníku najdeme rovněž vysoký obsah minerálů, tříslovin, flavonoidů, stopových prvků a mastných nenasycených kyselin, známých jako omega 3, 6 a 9.

Vzhledem k obsahu všech výše uvedených účinných složek lze rakytník řešetlákový použít k mnoha léčivým účelům.

Zevně i vnitřně lze používat rakytníkový olej, který se získává lisováním semen, má charakteristickou vůni i chuť a žlutooranžovou barvu. Olej je možné k vnějším účelům používat samotný nebo ho míchat s krémy, balzámy či olivovým olejem. Rakytníkový olej má regenerační vlastnosti, používá se k mazání postižených míst, k výplachům dutiny ústní a krku či k obkladům. K dosažení maximálního účinku je dle druhu onemocnění vhodné spojit zevní i vnitřní používání rakytníkového oleje.

Rakytníkový olej se doporučuje například při zánětech sliznic ústní dutiny a pochvy, při kožních onemocněních, jako jsou drobná poranění, omrzliny, popáleniny, proleženiny nebo popraskané prsní bradavky kojících žen, dále také při poškození sliznic a kůže po chemoterapiích a ozařování, při výskytu hemoroidů a při trhlinách v řitní oblasti. Rovněž je vhodný ve formě vlasových masek při vypadávání a řídnutí vlasů. Níže uvádíme přehledný výčet problémů, k jejichž vyřešení lze rakytník používat.

Vnější použití rakytníku řešetlákového:

  • léčí kožní onemocnění (atopický ekzém, akné, lupénka, opruzeniny)
  • přispívá k rychlejšímu hojení ran a jizev (i popáleniny)
  • pozitivně ovlivňuje kvalitu pleti
  • dodává vlasům zdravý vzhled a lesk (jako kondicionér)
  • působí proti zánětlivým procesům
  • léčí sliznice
  • podporuje léčbu zánětů dásní, aft a oparů
  • napomáhá při léčbě revmatu
  • používá se při Basedowě chorobě – onemocnění štítné žlázy
  • léčí gynekologické problémy
  • léčí hemoroidy
  • kosmetice se z něj připravují vonné oleje a krémy
  • v potravinářství se používá k přípravě sirupů, marmelád, kompotů, džemů, olejů, likérů, čajů
  • v zemědělství slouží jako ochrana před půdní erozí

Vnitřně se užívají rakytníkové plody, které se pojídají čerstvé nebo se zpracovávají na šťávy, sirupy, džemy či marmelády (recepty najdete níže). Konzumace plodů a výrobků z nich se doporučuje při zánětlivých a infekčních onemocněních, v období rekonvalescence a pro celkové posílení organismu a zvýšení imunity, při nedostatku vitaminů a minerálů

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Rakytník řešetlákový

Příběh

Ve svém příspěvku ALOE JE NEJLEPSI se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Ivca.

S aloe mam jen ty nejlepsi zkusenosti a jeji vyuziti v ruznych oblastech je skutecne obdivuhodne. Dokonce mam jednu doma v kvetinaci. Vzdy, kdyz nas neco "kouslo", ufikla jsem listek a misto potrela... pak jsem se dozvedela, ze druh aloe, ktery mam doma, neni lecivy. Tedy ne tak moc ... protoze i to malo ucinnych slozek pomohlo. Takze ja jen doporucuji! :-)

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Reagovat

Zdroj: příběh Re: aloe je nejlepsi

Test na menopauzu

Příznaky menopauzy jsou dány klesající hladinou estrogenů a současně zvýšenou stimulací hypofýzy k tvorbě FSH. Menopauza test detekuje FSH a zjistí, zda ho vaše tělo produkuje nadměrné množství jako důsledek nízké hladiny estrogenu, která je signálem nastupující menopauzy. Menopauza test používá kombinaci protilátek k selektivní detekci zvýšené hladiny FSH.

Test je určen k jednorázovému použití. Skladuje se na suchém místě při pokojové teplotě (4–30 °C) mimo dosah dětí. Chrání se před mrazem. Před provedením testu je důležité přečíst si návod k použití.

Použití

Test se provádí ponořením absorpční částí testovací kazety do vzorku moči a získáním výsledků na základě barevných proužků. K provedení testu použijte první ranní moč, která obsahuje nejvíce hormonů, a tak vám poskytne nejpřesnější výsledek testu. Pokud stále máte menstruační cyklus, proveďte test během prvního týdne cyklu. Druhý test si udělejte o týden později. Pokud již máte nepravidelný menstruační cyklus, udělejte si první test kdykoliv během měsíce a druhý test o týden později. Výsledek je znám již během pěti minut s 99% spolehlivostí.

Balení

Výrobek obsahuje 1 testovací kazetu typu Midstream a 1 český návod.

Cena

Cena tohoto testu na detekci zvýšené hladiny FSH se pohybuje okolo 230 Kč.

Společnost

Společnost MIRATES je lídrem v oblasti zdravotnické diagnostiky pro domácí použití a uspokojuje požadavky zákazníků na informace, domácí testy a ostatní produkty, které jim mohou pomoci při kontrole jejich zdraví. Domácí testy MIRATES jsou stejně spolehlivé jako standardní laboratorní testy a navíc jsou speciálně uzpůsobeny pro domácí použití. Tyto testy nejsou používány jen běžnými spotřebiteli, ale i profesionálními zdravotnickými zařízeními, jako jsou nemocnice a ordinace praktických lékařů. Kromě výroby domácích testů je společnost MIRATES i evropským distributorem patentovaného gelu RescuDermTM k ošetření popálenin od slunce a ohně. Společnost MIRATES byla založena v roce 1999 se sídlem v holandském Rotterdamu. V roce 2005 byla založena společnost MiraTes Czech, s.r.o., jako výhradní distributor pro Českou a Slovenskou republiku.

Kontakt

MiraTes Czech, s.r.o., Králova 279/9, 616 00 Brno-Žabovřesky

Zdroj: článek Přechod u žen - příznaky

Jak je to pak s menstruací

Podvázání vaječníků (správně podvázání vejcovodů neboli přerušení vejcovodů) učiní pacientku neplodnou, nemá však vliv na její sexuální život, na tvorbu pohlavních hormonů ani na její menstruaci a hmotnost. Pacientka nadále menstruuje, plnohodnotně žije, jediný rozdíl spočívá právě v tom, že nemůže otěhotnět. Zákrok nezpůsobuje předčasnou menopauzu, jak se někdy nesprávně laicky traduje, libido není nijak narušeno. Žena má stejné schopnosti prožívání sexu, nepřibírá na váze, nepociťuje bolestivé napětí v prsou.

Zdroj: článek Podvázání vaječníků

Autoři uvedeného obsahu

 Mgr. Světluše Vinšová

 Bc. Jakub Vinš

 Mgr. Jitka Konášová

 Mgr. Jana Válková


nejlepší lék proti plísni
<< PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVEK
nejlepsi osetreni kolonoskopie
NÁSLEDUJÍCÍ PŘÍSPĚVEK >>
novinky a zajímavosti

Chcete odebírat naše novinky?


Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo šest.