PANKREAT je jedno z témat, o kterém se můžete dočíst v našem článku. Slinivka břišní je orgán, který vytváří enzymy potřebné k řádnému trávení škrobů, bílkovin a tuků. Kromě toho jsou buňky slinivky zodpovědné za tvorbu inzulínu. Jakmile dojde k prodloužení pankreatitidy, klesá funkce pankreatu, což vede k malabsorpci živin a případné mírné cukrovce.
Slinivka břišní je orgán, který vytváří enzymy potřebné k řádnému trávení škrobů, bílkovin a tuků. Kromě toho jsou buňky slinivky zodpovědné za tvorbu inzulínu. Jakmile dojde k prodloužení pankreatitidy, klesá funkce pankreatu, což vede k malabsorpci živin a případné mírné cukrovce.
Zdroj: článek Podrážděná slinivka
Rakovina slinivky
Karcinom pankreatu infikuje buňky a šíří se do slinivky. Krevní cévy a nervy, které jsou v blízkosti slinivky břišní, mohou být infikovány rakovinnými buňkami. Mezi rizikové faktory patří kouření cigaret, chronická pankreatitida a pokročilý věk (nad 65 let). Pokud není rakovina slinivky léčena, může se rozšířit do všech břišních orgánů, jakož i jiných částí těla.
Cukrovka
Diabetes nastane v okamžiku, kdy slinivka přestane produkovat inzulín, nebo když lidské tělo nedokáže využít inzulín, který produkuje. Existují dva typy diabetu.
Diabetes mellitus 1. typu. Tento druh cukrovky je závislý na inzulínu a diabetici si musí aplikovat injekce inzulínu. Aplikace je každodenní součástí jejich života, zároveň musí být měřeny hladiny cukru v krvi.
Diabetes mellitus 2. typu. U tohoto typu tělo produkuje vlastní inzulín. Tato forma diabetu je spojena s obezitou a v některých případech s těhotenstvím. Komplikace vysoké hladiny cukru v krvi mohou vést k poškození ledvin, očí, nervů a je zde zvýšené riziko mozkové mrtvice nebo srdečního záchvatu.
Pankreat vyčerpává a způsobuje selhání
Nezdravá strava má hodně co dočinění s problémy slinivky břišní. Konzumace vysokého množství cukrů, bonbonů, sušenek, koláčů, těstovin, a dokonce i chleba, může vést k navýšení cukrů v těle. Tyto cukry způsobují nerovnováhu cukru v krvi, což má za následek právě cukrovku. Tento rychlý vzestup a pád hladin cukru v krvi vede ke zhoršení slinivky břišní a nakonec k vyčerpání, kterému lze naštěstí zabránit správnou dietou.
Hlavním úkolem slinivky břišní je regulace hladin cukru v krvi. Jakmile dojde k vyčerpání slinivky, přestává se vytvářet inzulín, což má za následek neschopnost rozdělování cukru v těle.
Zdroj: článek Podrážděná slinivka